Nilsson Bjersér, Ida Charlotta
1890-1973

Född 1890-04-20 i Äspenäs, Annerstad (G).
Död 1973-01-07 i Vivljunga, Hinneryd (G).

Ida Charlotta Nilsson Bjersér.
Född 1890-04-20 i Äspenäs, Annerstad (G). Död 1973-01-07 i Vivljunga, Hinneryd (G).

F Anders Johan Nilsson.
Född 1860-03-31 i Hyltan, Odensjö (G). Död 1937-03-02 i Ormhult, Vrå (G).

FF Nils Brorsson.
Född 1821-02-01 i Vret österg., Odensjö (G). Död undantagsman 1895-07-03 i Hyltan, Odensjö (G).

FFF Bror Nilsson.
Född 1790-08-04 i Bohult, Odensjö (G). Död 1871-10-08 i Vret österg., Odensjö (G).

FFFF Nils Brorsson.
Född 1744-07-12 i Bohult, Odensjö (G). Död av bröstsjuka 1812-03-20 i Bohult, Odensjö (G).

FFFM Maria Nilsdotter.
Född 1766-03-18 i Loftsgård, Odensjö (G). Död av förkylning 1828-03-07 i Bohult, Odensjö (G).

FFM Johanna Jönsdotter.
Född 1784-10-02 i Vret österg., Odensjö (G). Död 1847-01-22 i Vret österg., Odensjö (G).

FFMF Jöns Jonasson.
Född 1751-08-20 i Vret österg., Odensjö (G). Död i förkylning 1819-05-28 i Vret österg., Odensjö (G).

FFMM Karin Larsdotter.
Född 1761-03-09 i Vret västerg., Odensjö (G). Död av hetsig feber 1801-09-15 i Vret österg., Odensjö (G).

FM Anna Gudmundsdotter.
Född 1819-02-09 i Vret västerg., Odensjö (G). Död undantagsänka 1897-11-19 i Hyltan, Odensjö (G).

FMF Gudmund Zachrisson.
Född 1774-07-24 i Vret västerg., Odensjö (G). Död 1841-11-04 i Vret västerg., Odensjö (G).

FMFF Zachris Mattiasson.
Född 1742-02-16 i Vret, Odensjö (G). Död av huvudsjuka 1779-01-25 i Vret, Odensjö (G).

FMFM Marta Mårtensdotter.
Född 1746-09-16 i Vret västerg., Odensjö (G). Död 1812-06-26 i Vret, Odensjö (G).

FMM Kerstin Nilsdotter.
Född 1779-12-20 i Bohult, Odensjö (G). Död 1847-10-28 i Vret västerg., Odensjö (G).

FMMF Nils Brorsson.
Född 1744-07-12 i Bohult, Odensjö (G). Död av bröstsjuka 1812-03-20 i Bohult, Odensjö (G).

FMMM Anna Nilsdotter.
Född 1758-01-07 i Hult, Odensjö (G). Död 1785-10-09 i Bohult, Odensjö (G).

M Amanda Johannesdotter Nilsson.
Född 1864-10-31 i Loshult, Odensjö (G). Död 1905-07-02 i Ryd, Vrå (G).

MF Johannes Persson.
Född 1828-10-01 i Perstorp Björkön, Odensjö (G). Död 1869-02-04 i Loshult, Odensjö (G).

MFF Per Knutsson.
Född 1789-12-19 i Karsnäs Södra, Södra Unnaryd (N). Död 1858-07-13 i Perstorp Björkön, Odensjö (G).

MFFF Knut Persson.
Född 1744-03-05.

MFFM Ingeborg Jönsdotter.
Född 1751-03-02. Död 1818-04-20 i Karsnäs Södra, Södra Unnaryd (N).

MFM Johanna Kristina Johannesdotter.
Född 1787-12.. i Halmstad (N). Död 1867-06-06 i Perstorp Björkön, Odensjö (G).
 
 

MM Anna Stina Nilsdotter.
Född 1835-07-30 i L.Hult Virkesnäs, Lidhult (G).

MMF Nils Johannesson.
Född 1812-04-23 i Brusarp, Nöttja (G). Död 1873-04-04 i Nydala Virkesnäs, Lidhult (G).

MMFF Johannes Andersson.
Född 1786-11-06 i Lidhult (G). Död av brand 1837-11-10 i Björkön trumsl., Odensjö (G).

MMFM Johanna Petersdotter Sjöberg.
Född 1780-03-29 i Brusarp, Nöttja (G). Död 1854-10-07 i Björkön trumsl., Odensjö (G).

MMM Anna Stina Jonasdotter.
Född 1797-07-03 i Liag. Kvarnstuga Skeen, Annerstad (G). Död 1840-12-22 i L.Hult Virkesnäs, Lidhult (G).

MMMF Jonas Andersson.
Född 1759. Död 1836-03-13 i L.Hult Virkesnäs, Lidhult (G).

MMMM Ellika Jonasdotter.
Född 1769.

Levnadsbeskrivning


Flyttade 1898-10-08 från Äspenäs, Annerstad (G) till Kråkshult, Vrå (G).
Flyttade 1903-11-16 från Kråkshult, Vrå (G) till Ryd, Vrå (G).
Flyttade 1907-11-12 från Ryd, Vrå (G) till Ljungby (G).

Relationer och barn


Gift 1912-05-25.
Israel Svensson Bjersér.
Hemmansägaren
Född 1888-04-12 i Bjerseryd, Vrå (G).
Död 1963-11-25 i Ormhult, Vrå (G).
Amanda Ingeborg Bjersér Salomonsson.
Född 1912-06-13 i Ormhult, Vrå (G).
Död 1997-05-04 i Markaryd (G).
Sigrid Valborg Nilsson.
Fosterbarn
Född 1904-05-16 i Ryd, Vrå (G).
Torsten Lennart Bjersér.
Född 1915-02-28 i Ormhult, Vrå (G).
Död 2005-07-01 i Ljungby (G).
Sven Anders Enok Bjersér.
Född 1917-03-01 i Ormhult, Vrå (G).
Död 1982-08-15 i Vivljunga, Hinneryd (G).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

HEM
Copyright © Rolf Carlsson.
Framställd 2019-07-02 med hjälp av Disgen version 2019.