Karlsson Good, Ida Vilhelmina
1889-1927

Sömmerskan
Född 1889-10-09 i Björkön Lidhult storeg., Lidhult (G).
Död 1927-04-15 i Skövde (R).

Ida Vilhelmina Karlsson Good.
Född 1889-10-09 i Björkön Lidhult storeg., Lidhult (G). Död 1927-04-15 i Skövde (R).

F Karl Magnus Karlsson.
Född 1857-01-15 i Kornelilund Hylte, Odensjö (G). Död 1936-06-25 i Linnesro Lidhult storeg., Lidhult (G).

FF Karl Matsson.
Född 1825-10-09 i Viggåsa söderg., Annerstad (G). Död 1892-12-28 i Erlandstorp Vret västerg., Odensjö (G).

FFF Mats Persson.
Född 1781-09-22 i Viggåsa, Annerstad (G). Död 1851-02-13 i Grönedal Viggåsa norreg., Annerstad (G).

FFFF Per Eriksson.
Född 1751.

FFFM Kerstin Persdotter.
Född 1758-03-02 i Viggåsa söderg., Annerstad (G). Död 1810-03-03 i Viggåsa söderg., Annerstad (G).

FFM Anna Arvidsdotter.
Född 1793-08-02 i Skogaryd, Annerstad (G). Död 1856-03-08 i Viggåsa backst., Annerstad (G).

FFMF Arvid Andersson.
Född 1758. Död 1801-10-29 i Skogaryd, Annerstad (G).

FFMM Kerstin Zachrisdotter.
Född 1776-03-04 i Hult, Odensjö (G). Död före 1841-01-05 i Viggåsa norreg., Annerstad (G).

FM Britta Korneliusdotter.
Född 1826-02-02 i Hylte, Odensjö (G). Död 1870-09-19 i Kornelilund Hylte, Odensjö (G).

FMF Kornelius Persson Svan Nadier.
Född 1785-02-06 i L.Duvhult, Femsjö (N). Död 1834-01-19 i Hylte, Odensjö (G).

FMFF Per Persson.
Född 1727 i Femsjö (N). Död 1800-03-09.

FMFM Anna Persdotter.
Född 1755-11-08 i Hökhult, Femsjö (N). Död 1833-04-09 i Ånäs, Odensjö (G).

FMM Maria Eriksdotter.
Född 1790-04-26 i Loshult, Odensjö (G). Död 1853-11-07 i Hylte torp, Odensjö (G).

FMMF Erik Månsson.
Född 1763-07-28 i Loshult, Odensjö (G). Död av långsam tärande sjukdom 1809-12-27 i Loshult, Odensjö (G).

FMMM Elin Persdotter.
Född 1743-09-13 i Röshult yttra, Odensjö (G). Död av okänd sjuka 1813-09-12 i Loshult, Odensjö (G).

M Karolina Arvidsdotter Karlsson.
Född 1852-12-04 i Bohult, Odensjö (G). Död 1945-09-11 i Hörnan, Lidhult (G).

MF Arvid Persson.
Född 1824-09-15 i Skärvö, Torpa (G). Död av ålderdomssvaghet 1913-05-30 i Löckna, Odensjö (G).

MFF Per Arvidsson.
Född 1791-02-06 i Sunnertorpa, Torpa (G). Död 1848 i Skärvö, Torpa (G).
 
 

MFM Kerstin Nilsdotter.
Född 1794-01-26 i Slättevrå, Vrå (G).

MFMF Nils Nannesson.
Född 1753-09-28 i Slättevrå, Vrå (G). Död 1820-11-12 i Slättevrå, Vrå (G).

MFMM Botil Persdotter.
Född 1759-05-20. Död 1829-12-12 i Slättevrå, Vrå (G).

MM Sara Jönsdotter.
Född 1824-01-21 i Bohult, Odensjö (G). Död 1904-12-23 i Vret österg., Odensjö (G).

MMF Jöns Mattiasson.
Född 1798-03-07 i Gårdshult, Odensjö (G). Död av slag 74 år 8 mån 24 dagar 1872-12-01 i Vret västerg., Odensjö (G).

MMFF Mattias Andersson.
Född 1771-06-15 i Gårdshult, Odensjö (G). Död 1840-07-19 i Gårdshult, Odensjö (G).

MMFM Britta Eliasdotter.
Född 1767-12-29 i Vret västerg., Odensjö (G). Död 1859-06-30 i Karlsdal Bosag., Odensjö (G).

MMM Anna Nilsdotter.
Född 1801-12-14 i Bohult, Odensjö (G). Död av ålder 82 år 1884-12-04 i Borgen Vret västerg., Odensjö (G).

MMMF Nils Brorsson.
Född 1744-07-12 i Bohult, Odensjö (G). Död av bröstsjuka 1812-03-20 i Bohult, Odensjö (G).

MMMM Maria Nilsdotter.
Född 1766-03-18 i Loftsgård, Odensjö (G). Död av förkylning 1828-03-07 i Bohult, Odensjö (G).

Levnadsbeskrivning


Inflyttad 1893 till Nannarp, Lidhult (G).
Flyttade 1912-09-23 från Nannarp, Lidhult (G) till Breared (N).
Flyttade 1919-05-09 från Skövde (R) till Storeg., Lidhult (G).
Flyttade 1919-07-16 från Storeg., Lidhult (G) till Tomt 19, Skövde (R).

Relationer och barn


Gift 1919-06-15 i Lidhult (G).
Johan Valdemar Good.
Slaktaremästaren
Född 1892-10-17 i Locketorp (R).
Död 1974-01-30 i Alströmersgatan 26, Skövde (R).
Inga Britt Karolina Good Liljegren.
Född 1920-10-31 i Tomt 19, Skövde (R).
Död 1978-05-06 i Ljungstigen 2, Karlsborg (R).
Birgit Linnéa Vilhelmina Good Larsson.
Född 1922-05-13 i Tomt 19, Skövde (R).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

HEM
Copyright © Rolf Carlsson.
Framställd 2019-07-02 med hjälp av Disgen version 2019.