Ortsregister (Ä - Ö)

Älgabacken Domaryd, Berga (G)

Petersdotter Oden, Maria (1837-1927) Ansedel

Älganäs, Södra Unnaryd (N)

Andersdotter, Britta (1817-1894)
Arvidsdotter, Ingeborg (1791-1823)
Johannesdotter, Sanna (1851-1909) Ansedel
Magnusson, Sven (1811-1903)
Svensdotter, Maria (1750-1827)
Svensson, Lars (1848-1928)

Älgdjurastock soldat., Berga (G)

Jönsson Alm, Peter (1772-1853)

Älgdjurastock, Berga (G)

Jönsson Alm, Peter (1772-1853)

Ället 24, Jämjö (K)

Gustavsson Gers, Peter (1836-1897)
Petersdotter, Karolina (1860-1863) Ansedel
Petersson Stenmark, Karl Gustav (1862-1933) Ansedel

Älmhult (G)

Nykvist, Johan (1870-1926) Ansedel

Älmhult, Femsjö (N)

Mattiasdotter, Kristina (1824-1905) Ansedel
Svensdotter, Maria (1801-1875) Ansedel

Älmhult, Långaryd (N)

Johannesdotter Johansdotter, Emma Maria (1865-) Ansedel
Lorentsdotter, Susanna (1829-1868) Ansedel

Älmås N.Västbo kompani, Jönköpings regemente

Bengtsson Ryd, Johan (1848-1939)

Älmås, Femsjö (N)

Korneliusson, Per (-1793)
Svensson, Johannes (1822-1868) Ansedel

Älmås, Kulltorp (F)

Persson, Per Gunnar (1911-1997) Ansedel

Älmås, Lidhult (G)

Johannesdotter Persson, Ida Matilda (1861-1943) Ansedel
Persson Howding, Elsa Matilda (1890-1951) Ansedel
Persson, Emandus Sigfrid (1887-1890) Ansedel
Persson, Johan August (1862-1945)

Älmås, Vittaryd (G)

Nilsdotter, Lisa (1824-1909)

Älvan 6, Ljungby (G)

Johannesdotter Persson, Ida Matilda (1861-1943) Ansedel

Älvan 6, Ljungby

Persson, Johan August (1862-1945)

Älvsered (N)

Andreasson Berndtsson, Helga Maria (1913-1982) Ansedel
Andreasson Berntsson, Agnes Linnea (1905-1980) Ansedel
Andreasson Gustavsson, Gerda Lilli (1907-1975) Ansedel

Älvsered (N), Brokared

Andersson, Ernst Konrad (1901-1980) Ansedel

Älvsered (N), Brokared Stora 2:3

Andreasson, Axel Florentinus (1875-1950) Ansedel
Larsdotter Andreasson, Klara Josefina (1882-1963) Ansedel

Änganäs, Gästgivareg., Hamneda (G)

Knutsdotter, Anna Katarina (1828-1903) Ansedel

Ängatorpet Värestorp, Ränneslöv (N)

Lagerblad, Peter (1818-1891) Ansedel
Matsdotter Alstrand, Gustava (1819-1889) Ansedel

Ängelholm (L)

Jehander, Carl Johan (1833-1911) Ansedel

Ängelholm (L), Duvan

Andersson Lundsten, Salomon (1863-1883) Ansedel

Ängelholm (L), Falken

Andersson Lundsten, Lars Johan (1848-1898) Ansedel

Ängelholm (L), Lommen 8

Leo Svensson, Manda Martina Elisabet (1886-1936) Ansedel

Ängelholm (L), Trasten 18-19

Andersdotter Borg, Johanna (1821-1911) Ansedel

Äpplanäs 2:7, Berga (G)

Svensson Rosén, Johan Edvin (1863-1949)

Äpplanäs Landbog., Berga (G)

Björnberg, Sofia Lovisa (1785-1855) Ansedel
Ivendorff, Carl Johan (1819-1865) Ansedel
Ivendorff, Hildur Botilda Sofia (1821-) Ansedel
Ivendorff, Maria Charlotta Lovisa (1826-) Ansedel
Ivendorff, Olivier Theodor (1824-) Ansedel

Äpplanäs, Berga (G)

Ivendorff, Johan (1790-1831) Ansedel
Larsson, Gunne (1708-1788)

Äskeryd

Åqvist, Emil (1882-1966) Ansedel

Äskeryd Norra, Långaryd (N)

Bengtsdotter, Johanna (1764-) Ansedel
Christiansdotter, Anna Maria (1858-1925) Ansedel
Johannesson Åqvist, Johannes (1851-1940) Ansedel
Åqvist, Alfred (1889-1951) Ansedel
Åqvist, Alma Charlotta (1885-1979) Ansedel
Åqvist, Alma Mathilda (1880-1884) Ansedel
Åqvist, Carl David (1896-1966) Ansedel
Åqvist, Emil (1882-1966) Ansedel
Åqvist, Jenny (1887-1887) Ansedel
Åqvist, Jenny (1891-1934) Ansedel
Åqvist, John (1893-1929) Ansedel

Äskeryd Södra, Långaryd (N)

Kristansdotter, Sanna Maria (1829-) Ansedel
Kristansson, Jakob (1831-) Ansedel
Svensdotter, Pernilla (1809-1899) Ansedel
Svensson, Christian (1800-1831) Ansedel

Äskhult Övra, Drängsered (N)

Eriksson, Johannes (1829-1883) Ansedel

Äskhult, Drängsered (N)

Forsberg, August (1861-) Ansedel
Forsberg, Göran Emanuel (1858-1933) Ansedel
Forsberg, Magnus Alfred (1855-) Ansedel
Johannesdotter, Anna Sara (1818-1898) Ansedel
Persson Forsberg, Per (1819-1895) Ansedel

Äspenäs, Annerstad (G)

Andreasdotter Nilsson, Maria (1840-1932) Ansedel
Kristoffersson Bengtsson, Agda Linnea Elisabet (1907-1997) Ansedel
Nilsson Bjersér, Ida Charlotta (1890-1973) Ansedel
Nilsson Åman, Simon (1684-)
Nilsson, Anders Johan (1860-1937) Ansedel
Nilsson, Anna Maria (1892-1921) Ansedel
Nilsson, Johan Peter (1833-1912) Ansedel
Nilsson, Lars Manfrid (1894-) Ansedel
Nilsson, Nanny Matilda (1897-) Ansedel

Äsphult, Torpa (G)

Erlandsdotter, Maria (1820-1884)
Jönsdotter, Ingelöv (1789-1847)
Svensson, Erland (1780-1833)

Ö.Boalt, Södra Unnaryd (N)

Gudmundsdotter Andersson, Karolina (1850-1924) Ansedel

Ö.Boda, Södra Unnaryd (N)

Johannesdotter Persson, Ida Matilda (1861-1943) Ansedel

Ö.Broby (L), Östanå

Lagerblad, Sophia Eleonora (1859-1873) Ansedel

Ö.Broby (L), Östanå bruk Möllarp

Lagerblad Bondesson, Nanna Amanda (1861-1932) Ansedel
Lagerblad Johansson, Jenny (1865-1942) Ansedel
Lagerblad, Adolf Gottfrid (1859-1937) Ansedel
Lagerblad, Amalia (1859-1927) Ansedel
Lagerblad, Andreas Bernhard (1819-1893) Ansedel
Lagerblad, August Bruno (1855-1939) Ansedel
Lagerblad, Bernhard (1852-1891) Ansedel
Lagerblad, Johan Peter (1825-1878) Ansedel
Lagerblad, Karl August (1848-1901) Ansedel
Lagerblad, Otto (1858-1937) Ansedel
Lagerblad, Sophia Eleonora (1859-1873) Ansedel
Larsdotter, Johanna Sofia (1825-1868) Ansedel

Ö.Bälshult, S.Västbo kompani, Jönköpings regemente

Bränning Bolm, Samuel (1755-1813) Ansedel

Ö.Genastorps pappersbruk, Osby (L)

Lagerblad, Andreas Bernhard (1819-1893) Ansedel
Lagerblad, Bernhard (1852-1891) Ansedel
Lagerblad, Johan Peter (1825-1878) Ansedel
Lagerblad, Matilda Helena (1852-1909) Ansedel
Lagerblad, Peter (1818-1891) Ansedel
Lagerblad, Svante Ferdinand (1855-1917) Ansedel

Ö.Hässlehult, Södra Unnaryd (N)

Örn, Svante Bernhard (1870-1948)

Öckershult, Hinneryd (G)

Gyllensvärd, Anders Göran (1776-) Ansedel

Öggestorp (F), Kåveryd

Ribbing, Hedvig Charlotta (1766-1835)

Öggestorp (F), Sjöbergs säteri

Trotzig, Per Vilhelm (1802-1867)

Öja (G)

Lagerblad, Ester Valborg (1886-1906) Ansedel

Öja (G), Gemla Säteri

Bråkenhielm, Gustav Fredrik (1772-1822)

Öja (G), Gransholm Pappersbruk

Lagerblad, Otto (1858-1937) Ansedel

Öja (G), Harakulla

Bråkenhielm, Catharina Sofia (1801-1802) Ansedel
Bråkenhielm, Claes Fredrik (1803-) Ansedel
Bråkenhielm, Georg Vilhelm (1805-) Ansedel
Bråkenhielm, Gustav Fredrik (1772-1822)

Öjaby (G), Nöbbele Kårag.

Bråkenhielm, Carl Peter (1799-1847) Ansedel

Öjaböke lilleg., Lidhult (G)

Andersdotter, Ingegerd (1757-1783)
Bengtsdotter, Anna (1813-1883)
Persson, Sven (1742-1800)
Samuelsdotter, Katarina (-1828)
Svensson, Bengt (1781-1827)

Öjaböke storeg., Lidhult (G)

Andersson Tor, Sven (1802-1884)
Persson, Anders (1756-1820)

Öjaböke, Lidhult (G)

Andersson Tor, Sven (1802-1884)
Svensdotter, Anna Britta (1826-1902) Ansedel Ansedel
Svensdotter, Maria (1801-1875) Ansedel

Öjarp Landbog., Annerstad (G)

Karlsdotter, Malin (1727-) Ansedel
Karlsson Kindberg, Jon (1731-1800) Ansedel
Karlsson, Johan (1724-) Ansedel
Mikaelsson Kindberg, Karl (1693-1762)
Petersson, Anders (1784-)

Öjarp, Annerstad (G)

Karlsson, Jonas (1721-1725) Ansedel
Nilsdotter, Britta (1801-1864) Ansedel
Persson Ingman, Johan (1793-1867)

Öjevalla, Vartofa-Åsaka

Reuter, Anna Catharina (1660-1712) Ansedel

Ölmestad Lilleg., Reftele (F)

Jonasson Palm, Anders (1782-1823) Ansedel

Ölmestad Norreg., Reftele (F)

Jonasson Palm, Anders (1782-1823) Ansedel

Ölmestad norreg., Reftele (F)

Magnusdotter, Maria Elise (1869-) Ansedel
Magnusson Lind, John August (1872-1933) Ansedel
Palm, Noak (1840-1920) Ansedel

Ölmstad (F)

Blom Wickelgren, Nanna Teresia Kristina (1836-1909) Ansedel

Önnarp, Hössna (P)

Persdotter Gyllensvärd, Märta (1620-1694) Ansedel

Önne kvarn, Södra Unnaryd (N)

Larsson Palm, Per (1805-1864)

Önne, Södra Unnaryd (N)

Johannesdotter Palm, Maria Kristina (1815-1887) Ansedel
Palm, Anders Johan (1842-1902) Ansedel
Persdotter Danielsson, Karolina (1837-1912) Ansedel Ansedel

Önnekvarn, Södra Unnaryd (N)

Larsson Palm, Per (1805-1864)
Palm Andersson, Eva (1846-1921) Ansedel
Palm, Anders Johan (1842-1902) Ansedel
Palm, Noak (1840-1920) Ansedel
Palm, Oskar (1852-) Ansedel
Persdotter Danielsson, Karolina (1837-1912) Ansedel Ansedel

Öppinge 4, Snöstorp (N)

Magnusson, Karl Magnus (1848-1932) Ansedel

Ör (G), Tubbatorp

Danielsson Strand, Jonas (1830-)

Örby (P), Ryd, Sjövik

Andersson, Andreas (1816-1876) Ansedel

Örbyhus slott, Vendel (C)

Vasa, Erik XIV (1533-1577)

Örebro Nikolai (T)

Ode, Johan Gösta (1907-1954) Ansedel

Örgryte (O), Ran 2

Nilsdotter, Anna Stina (1835-1903)

Örjans jorden, Halmstad (N)

Jönsson Ståhle, Johannes (1817-1869) Ansedel

Össjö norreg., S.Ljunga (G)

Olofsdotter, Kerstin (1767-1848)

Össjöa, Torpa (G)

Jonasdotter, Anna Lena (1840-1908) Ansedel
Jonasson Frej, Nils Olof (1844-1933) Ansedel
Nilsdotter, Katarina (1812-1872) Ansedel
Nilsson, Anders (1818-1874)
Olofsson Rolig, Jonas (1816-1878)

Össjöhult, Vrå (G)

Andersdotter, Ingrid Maria (1851-1895)
Andersdotter, Katarina (1786-1860)
Bjersér Salomonsson, Amanda Ingeborg (1912-1997) Ansedel
Erlandsdotter, Maria (1820-1884)
Nilsson, Anders (1818-1874)
Persson, Nils (1793-1833)
Petersson, Hans Peter (1870-1941) Ansedel
Salomonsson, Harry Robert (1897-1958) Ansedel

Össlöv norreg., Berga (G)

Larsson, Gunne (1708-1788)

Östanå bruk Möllarp, Ö.Broby (L)

Lagerblad Bondesson, Nanna Amanda (1861-1932) Ansedel
Lagerblad Johansson, Jenny (1865-1942) Ansedel
Lagerblad, Adolf Gottfrid (1859-1937) Ansedel
Lagerblad, Amalia (1859-1927) Ansedel
Lagerblad, Andreas Bernhard (1819-1893) Ansedel
Lagerblad, August Bruno (1855-1939) Ansedel
Lagerblad, Bernhard (1852-1891) Ansedel
Lagerblad, Johan Peter (1825-1878) Ansedel
Lagerblad, Karl August (1848-1901) Ansedel
Lagerblad, Otto (1858-1937) Ansedel
Lagerblad, Sophia Eleonora (1859-1873) Ansedel
Larsdotter, Johanna Sofia (1825-1868) Ansedel

Östanå bruk, Osby (L)

Lagerblad, Andreas Bernhard (1819-1893) Ansedel

Östanå, Ö.Broby (L)

Lagerblad, Sophia Eleonora (1859-1873) Ansedel

Östenstorp, Angelstad (G)

Björk, Fredrik Reinhold (1883-) Ansedel
Björk, Selma Amanda (1880-1960) Ansedel
Karlsson Björk, Johan August (1855-1934)
Svensson, Lars (1716-1787)

Östergötland (E)

Månsson Viss, Per (1797-)

Östergötland

Mikaelsson Kindberg, Karl (1693-1762)

Österliden Holsbybrunn, Alseda (F)

Nordström Andersson, Gerda Kalmina (1895-1984) Ansedel

Österljung Brogården, Bolmsö (G)

Petersson, Sven (1815-1878) Ansedel
Svensdotter Karlsson, Anna Stina (1864-1950) Ansedel

Österlövsta (C)

Nordlund Lagerblad, Frida Lovisa (1875-1954) Ansedel

Österunda (C)

Rydeman, Noak Theodor (1843-1895) Ansedel

Österv.18, Visby (I)

Munthén, Johan Gustav Valfrid (1890-1978) Ansedel

Österås, Bolmsö (G)

Abrahamsson, Peter (1783-1856) Ansedel
Petersson, Sven (1815-1878) Ansedel
Svensdotter Karlsson, Anna Stina (1864-1950) Ansedel

Österängsg. 28, Halmstad

Johansson Vingren, Emmy Elvira (1916-2008) Ansedel Ansedel

Österängsg.28, Halmstad (N)

Gunnarsson, Torsten (1913-2000) Ansedel
Johansson Vingren, Emmy Elvira (1916-2008) Ansedel Ansedel

Östra Broby (L)

Nilsson, Albert Vilhelm (1884-) Ansedel

Östra Genastorp, Osby (L)

Lagerblad, Peter (1818-1891) Ansedel

Östra Karup (L), Fattighuset

Jönsdotter, Ingegerd (1791-1865) Ansedel

Östra Stenby (E), Gälared

Nilsdotter Lilliehöök af Fårdala, Anna (1645-1716) Ansedel
Nilsson Lilliehöök af Fårdala, Knut (1644-1704) Ansedel

Östra Stenby (E), Ållonö

Nilsson Lilliehöök af Fårdala, Knut (1644-1704) Ansedel

Östra Torsås (G)

Johansson, Karl Albert Leonard (1903-1981) Ansedel
Sandwall, Christina Maria (1733-1800)

Östra Torsås (G)

Blom Wickelgren, Nanna Teresia Kristina (1836-1909) Ansedel
Johansson, Salomon (1859-1954) Ansedel
Petersdotter Johansson, Amanda (1862-1941) Ansedel

Östra Torsås (G), Hörda Sållareg., Sjölyckorna

Persdotter Johannesson, Anna Katarina (1853-1926) Ansedel

Östra Torsås (G), Ingelstad Sjög.

Björkman, Sofia Cornelia (1766-) Ansedel
Bråkenhielm, Christina Gustava (1797-1834) Ansedel

Östra Torsås (G), Nöbbeled

Johansson, Salomon (1859-1954) Ansedel

Östra Torsås (G), Nöbbeled Per Håkansg.

Johansson, Karl Albert Leonard (1903-1981) Ansedel
Petersdotter Johansson, Amanda (1862-1941) Ansedel

Östra Torsås (G), Torsjö söderg.

Hedenstierna, Fredrik Adolf (1770-1811)

Östra Vingåker (D)

Lundahl Lagerblad, Sara Augusta (1852-1904) Ansedel

Östra Vingåker (D)

Ernberg, Torsten Jarl Ingemar (1908-1995) Ansedel
Thydén, Valborg Elisabeth (1908-1992) Ansedel

Östra Vingåker (D), Forsa Pappersbruk

Lagerblad, Ernst Robert (1862-1939) Ansedel
Lagerblad, Ernst Robert (1890-1964) Ansedel
Lagerblad, Johanna Dorotea (1887-1961) Ansedel
Lagerblad, Otto (1858-1937) Ansedel
Lagerblad, Per Arvid Bernhard (1885-1964) Ansedel
Lundahl Lagerblad, Sara Augusta (1852-1904) Ansedel

Östra förstaden, Halmstad (N)

Svensson, Per (1821-1901) Ansedel

Östra roten nr 56, Halmstad (N)

Svensdotter, Amanda (1858-1894) Ansedel

Östralund Finnhede, Horn (E)

Jonasson, Anders (1850-1925) Ansedel

Östratorp Ekornarp, Berga (G)

Salomonsson Borg, Johannes Alfred (1863-1933)

Överstelöjtnantens kompani

Björnberg, Carl Fredrik (1793-1818) Ansedel
Branting, Anders Harald (1778-1872)
Branting, Gustav Vilhelm (1781-1834)
Ramberg, Nils Gustav (1787-1862)

Överstelöjtnantens kompani Kronobergs regemente

Koraen, David (1797-1865)

Överstelöjtnantens kompani, Konungens Eget värvade regemente

Andersson Annerstedt, Jon (1746-1789)

Överstelöjtnantens kompani, Kronoberg regemente

Lagerbielke, Fredrik Adolf (1751-1816)

Överstelöjtnantens kompani, Kronobergs regemente

Apell, Bengt (1789-)
Apell, Nils (1789?-)
Björnberg, Carl Fredrik (1793-1818) Ansedel
Blommendal, Karl Gustav (1758-)
Branting, Anders Harald (1778-1872)
Branting, Gustav Vilhelm (1781-1834)
Bredendick, Isak Adolf (1752-1816)
Bråkenhielm, Gustav Fredrik (1772-1822)
Ekegren, Göran (1699-1782)
Ekman, Salomon (1684-1745)
Elgman, Zachris ()
Grankvist, Nils ()
Gudmundsson Holm, Mattias ()
Jönsson Tropp, Sven (1690-(..1771))
Jönsson, Peter (Per) (1697-)
Kalsson Kindberg, Johan ()
Koraen, David (1797-1865)
Kransberg, Abraham (-1702)
Kryger, Anders Christopher (-1818)
Ladau, Carl Reinhold (1768-1837)
Lemchen, Abraham (1702-1777)
Lideman, Gustav (1718-)
Lund, Peter (-1713)
Lövgren, Hans (1754?-)
Mikaelsson Kindberg, Karl (1693-1762)
Månsson Dahlqvist, Samuel (1784-1819)
Månsson, Sone ()
Nilsson, Per ()
Persson Altenborg, Josef (1744-)
Persson Fagerström, Jonas (1725-)
Persson Tengdal, Mattias (1682-)
Persson, Anders ()
Persson, Jöns (-1703)
Ramberg, Nils Gustav (1787-1862)
Sundvall, Nils (1770?-)
Unér, Nils Vilhelm (1772-1845)
Virvel, Samuel (1766-1826)
Widman, Gabriel (-1702)
von Porath, Elias Harald (1767-1836) Ansedel
von Porath, Elias Rutger (1742-1812)

Övraby

Lagerblad Ståhle, Anna Sofia (1821-1892) Ansedel

Öxnalt Söderg., Lidhult (G)

Larsdotter, Maria Kristina (1813-1900)

Öxnalt norreg. soldat., Lidhult (G)

Nilsson Batalj, Daniel (1774-1849)

Öxnalt norreg. torp, Lidhult (G)

Larsson Fjäll, Lars (1779-1807)
Larsson, Magnus (1800-1870) Ansedel

Öxnalt norreg., Lidhult (G)

Braun, Gustav Henrik ()
Magnusdotter, Katarina (1790-1866) Ansedel
Nilsson Batalj, Daniel (1774-1849)
Nilsson, Per (1797-1876) Ansedel
Olander Holm Fält, Erik (1742-1819)
Persdotter, Anna (1824-1824) Ansedel

Öxnalt norreg.. Lidhult (G)

Braun, Gustav Henrik ()

Öxnalt soldat., Lidhult (G)

Amundsdotter, Anna (1774-1829) Ansedel
Eriksdotter, Ingegerd (1787-) Ansedel
Eriksdotter, Maria (1779-) Ansedel
Eriksdotter, Maria (1789-1833) Ansedel Ansedel
Germundsdotter, Anna (1836-) Ansedel
Germundsdotter, Katarina (1802-1864) Ansedel Ansedel
Germundsdotter, Maria (1806-1806) Ansedel
Germundsson, Anders (1834-1835) Ansedel
Germundsson, Johannes (1811-) Ansedel
Germundsson, Johannes (1815-1817) Ansedel
Germundsson, Karl Peter (1808-1870) Ansedel
Germundsson, Sven (1830-) Ansedel
Hjärtersdotter, Maria (1740-1784) Ansedel
Svensson Fält, Germund (1775-1843)

Öxnalt söderg. soldat., Lidhult (G)

Svensson Fält, Germund (1775-1843)

Öxnalt söderg., Lidhult (G)

Andersdotter, Anna (1764-1816)
Andersdotter, Ingegerd (1757-1783)
Bengtsson, Anders (1721-1793)
Lagerbielke, Fredrik Adolf (1751-1816)
Nilsdotter, Anna (1734-1794)
Nilsson, Johannes (1828-1873)
Persdotter, Johanna Beata (1832-1870)
Svensson Fält, Germund (1775-1843)

Öxnalt, Lidhult (G)

Bengtsson, Per (1799-)
Johannesson, Jonas (1775-1825)
Jonasdotter, Bengta (1804-1863) Ansedel
Lagerbielke, Fredrik Adolf (1751-1816)
Nilsson, Per (1797-1876) Ansedel
Olander, Anders (1710-1794)
Persdotter, Johanna Beata (1832-1870)
Svensdotter, Sara (1765-1835)
Svensson Fält, Germund (1775-1843)

HEM
Copyright © Rolf Carlsson.
Framställd 2021-05-07 med hjälp av Disgen version 2021.