Ortsregister (S - S)

S Hestra (F), Sjögärde

Johansson Andreasson, Ida Matilda (1881-1955) Ansedel

S, Växjö Domkyrkoförsamling (G)

Petersdotter Lund, Nilda Charlotta (1852-1930) Ansedel

S.Fjällandsnäs rote, Södra Unnaryd (N)

Larsson Blomster, Lars (1827-1906)

S.Fjällandsnäs, Södra Unnaryd (N)

Larsson Fjäll, Lars (1779-1807)

S.Hestra (F), Sjögärde

Eriksson, Svea Paulina (1909-1989) Ansedel

S.Hyltan, Södra Unnaryd (G)

Nilsdotter Persson, Eva Ultima (1862-1945) Ansedel

S.Hyltan, Södra Unnaryd (N)

Andersdotter, Anna (1812-1857) Ansedel
Danielsdotter, Ingegerd (1779-1855) Ansedel
Danielsdotter, Maria (1803-1886) Ansedel
Danielsson, Daniel (1798-) Ansedel
Danielsson, Magnus (1800-1801) Ansedel
Danielsson, Nils (1807-1808) Ansedel
Danielsson, Nils (1833-1876) Ansedel
Jönsson, Anders (1825-1826) Ansedel
Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel
Nilsson, Daniel (1728-1789)
Nilsson, David (1858-) Ansedel
Petersson, Anders (1780-1862) Ansedel
Petersson, Daniel (1762-1854) Ansedel
Svensdotter, Marta (1811-1835) Ansedel

S.Karsnäs soldat., Södra Unnaryd (N)

Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel

S.Ljunga (G)

Johansson, Jonas (1800-)

S.Ljunga (G), Ivla Lilleg.

Johannesdotter, Anna Charlotta (1854-1928) Ansedel

S.Ljunga (G), Källeboda Ivla

Jonsdotter, Kerstin (1733-1809)

S.Ljunga (G), Össjö norreg.

Olofsdotter, Kerstin (1767-1848)

S.Sunnerbo kompani

Branting, Gustav Vilhelm (1781-1834)

S.Sunnerbo kompani, Kronobergs kompani

Ramberg, Karl Nikodemus (1816-1892) Ansedel

S.Sunnerbo kompani, Kronobergs regemente

Bråkenhielm, Gustav Fredrik (1772-1822)
Meck, Malte Henrik (1733-1807)
Ramberg, Karl Nikodemus (1816-1892) Ansedel

S.Sävsås soldat., Sävsås, Södra Unnaryd (N)

Jönsson Lundström, Johannes (1850-1922)

S.Sävsås torp, Södra Unnaryd (N)

Johansdotter, Britta Christina (1778-) Ansedel

S.Sävsås, Sävsås, Södra Unnaryd (N)

Jönsson Lundström, Johannes (1850-1922)

S.Sävsås, Södra Unnaryd (N)

Bränning, Johan Peter (1750-1803) Ansedel
Jönsdotter, Lena (1746-1809) Ansedel

S.Unnaryd (N), Sotåsen Realsbo

Svensson Törnsjö, August Edvard (1873-1943) Ansedel

S.Unnaryd 1:30, Södra Unnaryd (N)

Lorensson, Lars Johan (1878-1959) Ansedel

S.Unnaryd 1:85, Södra Unnaryd (N)

Lorensson Molander, Hulda Kristina (1880-1957) Ansedel

S.Unnaryd, Södra Unnaryd (N)

Lorensson Molander, Hulda Kristina (1880-1957) Ansedel
Lorensson, Lars Johan (1878-1959) Ansedel
Lorentsson, Johannes (1848-1874) Ansedel

S.Ving (P), Hökerum

Ekman, Gustav (1652-) Ansedel

S.Äskaryd, Långaryd (N)

Johansson, Emanuel (1867-) Ansedel

S:t Almesjö, Södra Unnaryd (N)

Johansdotter, Elin Fredrika (1821-1842) Ansedel
Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel
Karlsson, Peter (1817-1885)
Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel

S:t Annas kyrka, Augsburg, Tyskland

Håkansson Hand, Erik (-1632) Ansedel

S:t Katarina kyrkog., Halmstad (N)

Wingren, Göte Stig Ingvar (1913-1969) Ansedel

S:t Olofshemmet, Halmstad (N)

Persdotter Emanuelsson, Anna Sara (1852-1943) Ansedel Ansedel

Sabbatsbergs ålderdomshem, Gustav Vasa (AB)

Jonasson Nyström, Noak (1866-1950) Ansedel

Samuelsdal Moanäs, Odensjö (G)

Petersdotter, Karin (1763-1843) Ansedel

San Angelo Texas, N.Amerika

Larsson, Svante (1877-1910) Ansedel

San Angelo, Texas

Larsson, Svante (1877-1910) Ansedel

San Francisco

Björnberg Bennett, Karl Gustav (1850-1912) Ansedel

Sandared, Sandhult (P)

Nilsson Johansson, Ester Ingeborg Matilda (1904-1992) Ansedel

Sandhult (P), Sandared

Nilsson Johansson, Ester Ingeborg Matilda (1904-1992) Ansedel

Sandseryd (F), Månestorp

Isaksson Lager, Bengt (1800-1879)

Sandshult, Torup (N)

Davidsdotter Schoultz, Ingegerd (1826-1914) Ansedel

Sandåkra 1:3, Färgaryd (N)

Andersson, Alvida Bernhardina (1885-1968) Ansedel
Andersson, Anna Matilda (1883-1971) Ansedel

Sandåkra 1:4, Färgaryd (N)

Andersson Lagerqvist, Augusta Josefina (1879-1965) Ansedel

Sandåkra, Färgaryd (N)

Andersson Karlsson, Johanna Maria (1889-1919) Ansedel
Andersson, Alvida Bernhardina (1885-1968) Ansedel
Andersson, Anna Matilda (1883-1971) Ansedel
Andersson, Severina Kristina (1894-1923) Ansedel
Johannesdotter, Anna Sara (1848-1934) Ansedel

Sankt Göran (AB)

Ahlgren Lindén, Anna Hildur Elisabet (1894-1989) Ansedel
Lindgren, David (1848-1930) Ansedel
Medelberg, Vilhelm Ferdinand (1883-1945) Ansedel Ansedel
Nordlund Lagerblad, Frida Lovisa (1875-1954) Ansedel

Sankt Nikolai (AB)

Libelius Branting, Erica Charlotta (1810-1883) Ansedel

Sankt Nikolai (N)

Andersson, Alfrida Teresia (1884-1977) Ansedel Ansedel
Johansson Svensson, Maria Charlotta (1875-1963) Ansedel

Sansered, Torestorp (P)

Emanuelsson, Johan August (1860-1911) Ansedel

Saraböke Norra, Femsjö (N)

Larsdotter Blomster, Maria (1828-1917) Ansedel

Saxen

Johansson Klöver, Jonas (1764-1813)

Saxnäs soldat., Lidhult (G)

Andersdotter, Anna (1808-1857)
Karlsson Hurtig, Sven (1710-1761)
Olofsdotter, Ingeborg (1800-1861) Ansedel
Olofsdotter, Maria (1791-1862) Ansedel
Olofsdotter, Stina (1796-1860) Ansedel Ansedel
Olofsson, Jonas (1806-1812) Ansedel
Olofsson, Per (1802-1807) Ansedel
Persson Kortom, Olof (1759-1824)

Saxnäs torp, Lidhult (G)

Olofsson, Anders (1794-) Ansedel

Saxnäs, Lidhult (G)

Andersson, Per (1761-1794)
Larsdotter, Anna (1816-1882) Ansedel
Persdotter, Maria (1792-1833)
Persson Kortom, Olof (1759-1824)
Svensdotter, Anna (1816-1856)

Saxnäs. Lidhult (G)

Jönsdotter, Ingegerd (1785-1850)

Saxsnäs soldat., Lidhult (G)

Nilsson Sax, Hans (1798-1822)

Saxsnäs, Lidhult (G)

Lyckberg Seth, Gustav Lorents (1825-1914) Ansedel
Nilsson Sax, Hans (1798-1822)

Sexdrega (P), Broholm

Jakobsson Frantz, Nils Johan (1823-1884) Ansedel

Sibbemålen, Flisby (F)

Agrell, Ulrika (1706-1792)
Trotzig, Johan Gustaf (1689-1769)

Sillerud, Vårvik (P)

Melander, Oskar Reinhold (1892-1972) Ansedel

Simmarydsnäs, Jälluntofta (N)

Flodin, Greta Catharina (1761-)
Flodin, Gustav Lorentz (1714?-1785)
Norman Roupé, Nils Alexander (1733-1811)
Roupé, Catharina Maria (1722-1783)
Roupé, Jakob (1683-1746)
Seth, Carl Otto (1766-1811)
Seth, Klas Otto (1802-1874)
Silfversparre, Eva (1697-1724)

Simrishamn (L)

Andersson, Bror Gustaf Ivar (1907-1996) Ansedel Ansedel

Sinclairsholm, Gumlösa (L)

Skytte, Kristina Margareta (1705-1757)

Singeshult, Vrå (G)

Andersson Rolig, Johannes (1782-1850)
Johannesson, Anders (1805-) Ansedel
Johannesson, Johan Peter (1813-1892) Ansedel
Johansson, Anders (-1783)
Lyckberg Seth, Gustav Lorents (1825-1914) Ansedel
Persdotter, Kerstin (-1812)
Petersdotter Seth, Maja Stina (1826-1916) Ansedel
Seth, Klas Otto (1802-1874)

Singshult, Vrå (G)

Andersson Rolig, Johannes (1782-1850)

Singsjö, Vrå (G)

Johansson, Peter (1793-1846)
Jönsson, Per (1820-1895)
Larsson, Per (1764-1823)
Persdotter, Catharina (1795-1863)
Persson, Johan Peter (1849-1910)
Petersdotter, Maria Lena (1823-)

Sjukstugan, Södra Unnaryd (N)

Lorenzdotter Johansson, Kerstin Amanda (1883-1968) Ansedel Ansedel Ansedel

Själevad (Y), Sörlundgånger

Svensson, Anders Johan (1854-1918) Ansedel

Själland, fältlägret vid Bromshög

Svinhufvud, Jöns (-1659) Ansedel

Sjö soldat., Södra Unnaryd (N)

Eriksdotter, Karin (1773-) Ansedel
Eriksson Olander, Sven (1768-1834) Ansedel
Olander Holm Fält, Erik (1742-1819)

Sjö, Södra Unnaryd (N)

Olander Holm Fält, Erik (1742-1819)

Sjöbergs säteri, Öggestorp (F)

Trotzig, Per Vilhelm (1802-1867)

Sjöboholm Östenstorp soldat., Angelstad (G)

Karlsson Björk, Johan August (1855-1934)
Karlsson Lundgren, Adolf Fredrik (1857-1919)

Sjöboholm Östenstorp, Angelstad (G)

Björk, August Teodor (1887-) Ansedel
Björk, Ester Agnes Emilia (1889-1910) Ansedel
Björk, Ida Rosalia (1886-1891) Ansedel
Björk, Karl Hjalmar (1884-) Ansedel
Björk, Viktor Bernhard (1890-1892) Ansedel
Eriksson Östberg, Karl Johan (1830-1896)

Sjöboholm Östentorp soldat., Angelstad (G)

Nilsdotter, Sara Lisa (1829-1883)

Sjöbygget, Angelstad (G)

Johannesdotter, Emelia (1851-1891) Ansedel

Sjögård, Lidhult (G)

Ruff Nilsson, Eugenia Vilhelmina (1874-1949) Ansedel

Sjögärde, S Hestra (F)

Johansson Andreasson, Ida Matilda (1881-1955) Ansedel

Sjögärde, S.Hestra (F)

Eriksson, Svea Paulina (1909-1989) Ansedel

Sjögärde, Södra Hestra (F)

Andreasson, Otto Hjalmar (1879-1957) Ansedel
Johansson Andreasson, Ida Matilda (1881-1955) Ansedel
Ottosson Bengtsson, Marta Linnea (1914-2005) Ansedel
Ottosson, Elin Kristina (1912-1994) Ansedel
Ottosson, Karl Torsten Leonard (1920-1951) Ansedel
Ottosson, Knut Gunnar (1910-1980) Ansedel
Ottosson, Sven Johan Olof (1916-1927) Ansedel

Sjöholmen, Angelstad (G)

Björk, Johan Edvard (1881-) Ansedel

Sjölyckorna, Hörda Sållareg., Östra Torsås (G)

Persdotter Johannesson, Anna Katarina (1853-1926) Ansedel

Sjötofta (P)

Johansson, Klas (1871-1938) Ansedel

Sjötorp, Lyrestad (R)

Andersson Rolig, Johannes (1782-1850)
Andersson Trogen, Johannes (1792-1826)
Bengtsson Ros, Sven (1798-1880)
Bengtsson Schön, Johan David (1769-1838)
Danielsson Borg, Anders (1793-1876)
Eriksson Glav, Jonas (1792-1862)
Eriksson Stussare, Gustav (1779-1838)
Jakobsson Båld, Per (1795-1845)
Jönsson Mild, Nils (1797-1870) Ansedel
Jönsson Orre, Hans Kristian (1771-1838)
Kristiansson Trygg, Anders (1797-1838)
Månsson Nero, Gudmund (1794-1862)
Månsson Viss, Per (1797-)
Nilsson Sax, Hans (1798-1822)
Persson Krans, Lars (1794-1880)
Persson Lustig, Nils (1794-1871) Ansedel

Sjötullstaten, Kalmar (H)

Stockenberg, Anna Dorotea (1793-1858) Ansedel

Sjövik, Ryd, Örby (P)

Andersson, Andreas (1816-1876) Ansedel

Skansen Mårarp, Ryssby (G)

Johannesson Hall, Johannes Gustav (1862-1927)

Skatelöv (G)

Bråkenhielm, Carl Fredrik (1735-1773)

Skatelöv (G)

Karlsson, Johan (1858-1920) Ansedel

Skatelöv (G), Vrankunge

Stackström, Isak (1754-1836)

Skatteg., Kånna (G)

Månsson Nyman, Salomon (1835-1885)

Skattegården, Femsjö (N)

Abrahamsson Ormberg Lidell, Sven (1820-1901)
Andersdotter, Elin (1776-1844)
Arvidsson, Abraham (1777-1844)

Skavenäs soldat., Tjureda (G)

Johansson Frej, Peter (1839-1879)
Petersson Hurtig Nordström, Karl Peter (1869-1961)

Skedala (N)

Johansson Carlsson, Ingrid Allie Damaris (1907-1996) Ansedel Ansedel

Skede (F)

Nordström, Johan Emil (1908-1991) Ansedel

Skedet, Ölmestad norreg., Reftele (F)

Magnusdotter, Amanda Josefina (1867-1932) Ansedel

Skeen Jönsag., Annerstad (G)

Nilsdotter, Britta (1761-1845) Ansedel

Skeen Norreg., Annerstad (G)

Medelberg, Nils (1840-1907) Ansedel

Skeen norreg., Annerstad (G)

Berggren, Rebecka Andrea (-1733) Ansedel
Lemchen, Abraham (1702-1777)

Skeen, Annerstad (G)

Göransson Frans, Jakob (1790-)
Jakobsdotter, Britta Maria (1826-) Ansedel
Jakobsson Frantz, Nils Johan (1823-1884) Ansedel
Johannesdotter, Anna Katarina (1794-1833) Ansedel
Jonasson Eld, Johan (1805-1884) Ansedel
Kristofersdotter Fiedler, Maria (1652?-1720)
Lagerblad, Julius (1836-) Ansedel
Lagerblad, Peter (1818-1891) Ansedel
Lemchen, Anna Maria (1723-1781) Ansedel
Lemchen, Maria (1750-1804) Ansedel
Lemchen, Maria Elisabet (1727-1809)
Månsson, Sven (-1796?) Ansedel
Nilsson Åman, Simon (1684-)

Skeens Jönsag., Annerstad (G)

Lemchen, Abraham (1702-1777)

Skeens bruk, Annerstad (G)

Lagerblad, Fredrika Sofia (1849-) Ansedel
Lagerblad, Karl Gustav (1846-1935) Ansedel
Lagerblad, Peter (1818-1891) Ansedel

Skeens norreg., Annerstad (G)

Lemchen, Abraham (1702-1777)
Lemchen, Joakim (1645-1698)
Lemchen, Maria (1750-1804) Ansedel

Skeens pappersbruk, Annerstad (G)

Göransson Frans, Jakob (1790-)

Skeppsholm (AB)

Petersson Stenmark, Karl Gustav (1862-1933) Ansedel

Skeröd, Farstorp (L)

Scheibe, Vendela Juliana (1720-1795)

Skifteryd, Torpa (G)

Andersdotter, Anna Lovisa (1857-) Ansedel
Andersdotter, Maja Lena (1844-) Ansedel
Andersson Kil, Anders (1801-1874) Ansedel
Andersson Lundsten, Lars Johan (1848-1898) Ansedel
Andersson, Karl Isak (1848-1848) Ansedel
Andersson, Lars Peter (1841-1871) Ansedel
Larsdotter, Anna (1816-1882) Ansedel
Larsson Munter, Anders (1824-1876)
Rydin, Sven (1796-1864)
Svensdotter, Johanna Maria (1850-) Ansedel

Skifthult, Södra Unnaryd (N)

Andersson Björk, Sven (1829-1902)
Andersson, Per (1816-1869) Ansedel Ansedel

Skillingaryd (F)

Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel

Skirö (F)

Nordström Simonsson, Anna Fransiska Vilhelmina (1880-1937) Ansedel

Skoga, Färgaryd (N)

Johansson, Gabriel (1812-) Ansedel

Skogaryd norreg., Annerstad (G)

Johannesdotter Fredriksson, Bina Charlotta (1865-1959) Ansedel
Zachrisson, Nils (1708-1786) Ansedel

Skogaryd norregård, Annerstad (G)

Larsson Elofsson, Nelly Charlotta (1891-1955) Ansedel

Skogaryd söderg., Annerstad (G)

Andersdotter Jonasson, Gustava (1843-1924) Ansedel
Ros Gunnarsson, Ingrid Katarina (1856-1941) Ansedel

Skogaryd, Annerstad (G)

Arvidsdotter, Anna (1793-1856)

Skogen Bollstad, Bolmsö (G)

Eriksson, Johan (1835-1900) Ansedel
Svensdotter Eriksson, Maria (1838-1917) Ansedel

Skogen Borsna västerg., Ryssby (G)

Johannesson Hall, Johannes Gustav (1862-1927)

Skogen Tiraholm, Bolmsö (G)

Jonasdotter, Ingrid (1802-) Ansedel
Jonasdotter, Stina (1799-) Ansedel
Persdotter, Katarina (1770-1804) Ansedel
Persson Trygg, Jonas (1771-1815)

Skogen, Tannåker (G)

Andersdotter, Maria (1763-) Ansedel
Olofsdotter, Sara (1788-1860) Ansedel Ansedel
Persson Kortom, Olof (1759-1824)

Skogsdal Jakobsg., Angelstad (G)

Ling Örn, Manda Augusta (1875-1944) Ansedel Ansedel

Skogsholm Lidhult storeg., Lidhult (G

Danielsson, Daniel (1811-1869)

Skogshyddan Loshult, Odensjö (G)

Karlsdotter Pettersson, Blända Maria (1882-1967) Ansedel

Skogslund Röshult yttra, Odensjö (G)

Johannesson Lönn, Sven Magnus (1871-1952)
Karlsdotter Lönn, Maria Kristina (1866-1951) Ansedel
Lönn, Gustav Valentin (1909-1930) Ansedel
Lönn, Johan Maurits (1913-1974) Ansedel
Lönn, Karl Efraim (1897-1918) Ansedel
Lönn, Oskar Bernhard (1905-1993) Ansedel

Skogslund, Odensjö (G)

Persdotter, Anna (1739-1799) Ansedel

Skogstorp Sundranäs, Annerstad (G)

Persson Dansare, Anders (1746-1825)

Skogstorp, Lenhovda (G)

Olsson, Ernst Viktor (1890-1893) Ansedel
Olsson, Lars (1852-1912)

Skogstorpet Sundranäs, Annerstad (G)

Andersdotter, Karin (1770-1843)
Andersdotter, Kerstin (1819-1866) Ansedel
Andreasdotter Nilsson, Maria (1840-1932) Ansedel
Jonasson, Andreas (1811-1898) Ansedel
Karlsson Kindberg, Jon (1731-1800) Ansedel
Larsson Fiskare, Jonas (1776-1853)

Skogstorpet, Annerstad (G)

Jonasson Utter Lydig, Lars (1745-1807)
Månsdotter, Ingegerd (1741-1810)

Skogsände Sundranäs, Annerstad (G)

Nilsdotter, Anna (1774-1847) Ansedel
Persson Dansare, Anders (1746-1825)
Svensson Sabel, Jöns (1780-1852)

Skolhuset Eskilsg., Ljungby (G)

Johansson Ramberg, Signild Ingeborg Karolina (1864-1954) Ansedel

Skolhuset Prästg., Odensjö (G)

Ahlgren Lindén, Anna Hildur Elisabet (1894-1989) Ansedel
Ahlgren, Carl Alfred (1859-1942)
Ahlgren, Karl Bertil Zakarias (1914-2007) Ansedel

Skomakaretorpet Årbohult, Hallaryd (G)

Larsson Tvist Qvist, Per (1833-1910)
Nilsdotter, Kerstin (1832-1911) Ansedel
Nykvist, Johan (1870-1926) Ansedel
Nykvist, Karl (1865-1918) Ansedel
Nykvist, Sven (1877-1950) Ansedel

Skrea (N)

Jonasson Blomgren, Lorents (1831-1908) Ansedel

Skrea (N), Skrea 9

Lindgren, Agneta Sofia (1854-1918) Ansedel

Skrea 9, Skrea (N)

Lindgren, Agneta Sofia (1854-1918) Ansedel

Skrinhult 1:5, Dyhult, Odensjö (G)

Frej, Karl Theodor (1884-1945) Ansedel

Skrinhult 1:5, Dyhult, Odensjö (G)

Frej, Isak Reinhold (1887-1938) Ansedel
Frej, Johan Edvard (1878-1966) Ansedel
Jonasdotter Frej, Sanna (1852-1937) Ansedel
Jonasson Frej, Nils Olof (1844-1933) Ansedel

Skrinhult 2:1, Dyhult, Odensjö (G)

Lorentzson, David (1880-1957) Ansedel
Nilsdotter Lorentzon, Nanna (1876-1947) Ansedel

Skrinhult soldat., Odensjö (G)

?, Nils ()
Eriksson Stussare, Gustav (1779-1838)
Gustavsdotter, Greta (1804-1892) Ansedel
Gustavsson Stussare, Jonas (1769-1827) Ansedel
Gustavsson, Erik (1815-1907) Ansedel
Johansson Ellman, Gunnar (1719?-1748) Ansedel
Jonasdotter, Karolina (1858-) Ansedel
Jonasson Falk, Johan August (1854-1932) Ansedel
Larsson Hultenberg, Sven (1725-1771)
Nyström Ström Jonasson, Johan August (1861-1927) Ansedel

Skrinhult, Odensjö (G)

, Adolf Peter ()
?, Nils ()
Andersdotter, Ingegerd (1706-1778)
Andersson Grönberg, Jöns (1698-)
Andersson, Göran (1771-1847)
Bengtsdotter, Ingeborg () Ansedel
Eliasdotter, Katarina (1830-1886)
Eliasson, Anders (1817-1895)
Eriksson Stussare, Gustav (1779-1838)
Eriksson, Jon (1751-1824)
Erlandsson Grönberg, Nils (1690-1749)
Falk, Jonas Adolf (1887-1975) Ansedel
Gustavsson Stussare, Jonas (1769-1827) Ansedel
Göransdotter, Katarina (1810-1896)
Johannesdotter Ferm, Selma (1866-1927) Ansedel
Johansson Ellman, Gunnar (1719?-1748) Ansedel
Johansson Nilsson, Rut Naima Teresia (1921-2009) Ansedel
Johansson Stussare, Samuel (1764-1787)
Johansson, Gunne (1702-1778)
Johansson, Johan Alfred (1895-1940)
Jonasson Falk, Johan August (1854-1932) Ansedel
Jonasson Skytt, Fredrik (1816-1876)
Jonsson, Elias (1790-1847)
Jönsdotter, Ingrid (1719-1725) Ansedel
Jönsdotter, Karin (1770-1848)
Larsson Hultenberg, Sven (1725-1771)
Månsson Gröndal, Bengt (1712-1741)
Månsson Lundborg, Daniel (1744-)
Nilsdotter, Maria (1751?-1784)
Nilsson Ström, Jonas (1831-1890)
Nilsson, Anders (1662-1749)
Nilsson, Håkan ()
Persdotter, Kerstin (1787-1818) Ansedel
Persdotter, Lena (1778-1844) Ansedel
Persson, Erik ()
Petersdotter Sten, Matilda (1866-1909) Ansedel
Petersson, Tore Sigvard (1911-1987) Ansedel
Svensdotter, Katarina (1753-1824)
Svensdotter, Märta (1797-1870)
Svensson Lundborg, Daniel (1752-1790)
Zvickertsson, Zvickert ()

Skrinhults soldat., Odensjö (G)

Andersdotter Leijonflycht, Anna Britta (1707-) Ansedel Ansedel
Gunnarsdotter, Ulrika (1744-1749) Ansedel Ansedel
Gustavsdotter, Anna (1810-1889) Ansedel
Gustavsdotter, Anna Stina (1807-1808) Ansedel

Skrinhults torp, Odensjö (G)

Bertholdsdotter, Bengta (-1770) Ansedel Ansedel
Svensdotter, Helena (1753-) Ansedel
Svensson, Sven (1771-) Ansedel

Skriperyd mellang., Rydaholm (F)

Hall Alberg, Anna Maria (1889-1961) Ansedel

Skriperyd norreg., Rydaholm (F)

Johannesdotter Olofsson, Ingrid Kajsa (1839-1920) Ansedel
Åstrand, Sven David (1881-1962) Ansedel

Skriperyd söderg., Rydaholm (F)

Hall Johannesson, Emma Kristina (1887-1936) Ansedel

Skrubbe, Säby (F)

Seth, Carl Otto (1766-1811)

Skubbhult soldat., Femsjö (N)

Magnusson, Per (1808-1810) Ansedel

Skummeslöv (N), Nya Skottorp

Nilsson, Anders Johan (1860-1937) Ansedel
Nilsson, Nanny Matilda (1897-) Ansedel
Nilsson, Sigrid Valborg (1904-) Ansedel Ansedel

Skåne

Andersson Springare, Anders (1767-)
Johansson Klöver, Jonas (1764-1813)
Jonasson Pipare, Jonas (1763-1824)
Jönsson Mild, Nils (1797-1870) Ansedel
Lindelöv, Carl (1695-)
Nilsson, Johannes (1811-1886)
Olofsson Buller, Anders (1754-)
Svensson Ågren, Per (1727-)

Skåningsg., Dänningelanda (G)

Branting Angel, Aurora Maria (1815-1862) Ansedel

Skäckarp, Annerstad (G)

Månsson Nero, Gudmund (1794-1862)
Månsson Viss, Per (1797-)

Skälboö, Skönberga (E)

Henriksson Reuter, Johan (1570-1644) Ansedel

Skälderviken, Barkåkra (L)

Olofsdotter Rosengren, Gustava (1843-1926) Ansedel

Skälhult, Lidhult (G)

Karisdotter, Anna (1720-1800)
Larsdotter, Anna (1748-1815)
Larsdotter, Maria (1793-1873) Ansedel
Larsdotter, Maria Kristina (1813-1900)
Larsson, Lars (1714?-1788)

Skällingö, Tannåker (G)

Eriksson, Lars (1730-1801)

Skärbäck, Dädesjö (G)

Jonasson Nilsson, Matilda Lovisa (1872-1955) Ansedel

Skärseryd norreg., Torpa (G)

Andersson Brandt, Sven Johan (1849-1923) Ansedel
Jakobsdotter, Anna Katarina (1852-1899) Ansedel
Jakobsson, Sven (1854-1930) Ansedel

Skärseryd söderg., Torpa (G)

Johannesson Vik, Peter Aron (1858-1925)
Vik, Jenny Gunborg (1905-1981) Ansedel

Skärseryd, Torpa (G)

Henriksson, Peter Johan (1846-1885) Ansedel
Vik Olausson, Anna Linnea (1921-1962) Ansedel
Vik, Anders Johan (1912-1992) Ansedel
Vik, Bernhard Celander (1915-1971) Ansedel
Vik, Ellen Maria (1917-2003) Ansedel
Vik, Gunnar Hilding Teofil (1920-1992) Ansedel
Vik, Karl Verner (1914-1993) Ansedel

Skärvö, Torpa (G)

Arvidsson, Per (1791-1848)
Braun, Gustav Henrik ()
Jönsdotter, Sara (1824-1904) Ansedel
Knutsdotter Magnusson, Kerstin (1830-1912) Ansedel
Lidell Jönsson, Amanda (1859-1939) Ansedel
Månsson Nyman, Salomon (1835-1885)
Persson, Arvid (1824-1913) Ansedel
Ramberg, Nils Gustav (1787-1862)
Svensson Lundborg, Daniel (1752-1790)
Svensson Sköld, Anders Johan (1828-1871) Ansedel

Skönberga (E), Skälboö

Henriksson Reuter, Johan (1570-1644) Ansedel

Skövde (R)

Karlsson Good, Ida Vilhelmina (1889-1927) Ansedel

Skövde (R), Alströmersgatan 26

Good, Johan Valdemar (1892-1974) Ansedel

Skövde (R), Tomt 19

Good Larsson, Birgit Linnea Vilhelmina (1922-2012) Ansedel
Good Liljegren, Inga Britt Karolina (1920-1978) Ansedel
Karlsson Good, Ida Vilhelmina (1889-1927) Ansedel

Slaget vid Lund (M)

Arvidsson Gyllencornett, Peder (-1676) Ansedel

Slefringe

Kruse af Elghammar, Johan (-1714) Ansedel
Kruuse af Verchou, Henning Adolf (1654-1712) Ansedel

Slottsmöllan, Halmstad (N)

Larsson, Jonas (1839-) Ansedel

Slottsmöllan, Halmstad (N)

Ståhle, Karl Johan Sigfrid (1848-1925) Ansedel

Slottsplatsen, Malmö Sankt Petri (M)

Davidsdotter, Anna Katarina (1727-)

Slottsstaden (M)

Björkman, Knut (1877-1953) Ansedel

Slättevrå, Vrå (G)

Andersson Slätt, Jonas Gustav (1829-1902)
Erlandsdotter, Katarina (1744-1810) Ansedel
Jönsdotter, Ingegerd (1796-1876)
Månsson Rosendal, Måns (1698-)
Nannesson, Nils (1753-1820)
Nilsdotter, Kerstin (1794-)
Persdotter, Botil (1759-1829)
Persson Kringelman, Johan (1710-)
Persson, Nanne (1730-1816) Ansedel
Petersson, Johannes (1810-1890) Ansedel

Slätthem, Bosag., Odensjö (G)

Eriksdotter Persson, Johanna Maria (1854-1946) Ansedel
Persson, Hulda Linnea (1882-1945) Ansedel

Slätthem, Bosagård 2:9, Odensjö (G)

Persson, Karl Emil (1885-1954) Ansedel

Slätthög (G)

Andersdotter, Lena (1800-)
Eriksson, Daniel (1804-)
Håkansdotter, Anna (1796-)
Johannesson Leo, Sven Gustav (1856-1918)
Jonasson, Johannes (1794-)
Ringensson, Anna Elisabet (1788-)
Svensson Ros, Daniel (1825-1884)

Slätthög (G)

Leo Nyström, Karl Edvard (1880-) Ansedel

Slätthög (G), Arnhult

Danielsson Strand, Jonas (1830-)

Slätthög (G), Arnhult söderg.

Danielsson Strand, Jonas (1830-)

Slätthög (G), Bankekvarn

Ahn, Nils (1787-1865)

Slätthög (G), Hössjö Bryggareg.

Johannesson Leo, Sven Gustav (1856-1918)
Leo Levin, Helga Ottilia (1891-1976) Ansedel
Leo, Adolf Viktor (1889-) Ansedel
Leo, John August Leonard (1892-) Ansedel

Slätthög (G), Hössjö söderg.

Johannesson Leo, Sven Gustav (1856-1918)

Slätthög (G), Klasentorp söderg.

Branting, Anton Johan Vilhelm (1813-1831) Ansedel

Slätthög (G), Svarvehult

Johannesson Leo, Anders Johan (1822-1889)

Slättåkra (N)

Andreasson Ivar, Karl Johan Ivar (1867-1941) Ansedel

Slättåkra (N), Drared1

Karlsdotter Norling, Ida Matilda (1861-1927) Ansedel

Slättåkra (N), Fredrikslund

Johannesson Ferm, Peter (1845-1931)

Slättåkra (N), Kurhult

Ambjörnsson Pipare, Anders (1752-1818)
Ambjörnsson, Ambjörn (-1763)

Slättåkra (N), Oskarström

Andreasson, Anders Gustav (1873-1955) Ansedel
Andreasson, Svante Isidorius (1879-) Ansedel

Slättåsen, Södra Unnaryd (N)

Andersdotter, Maria (1801-1819) Ansedel
Andersson, Bengt (1807-1870) Ansedel
Andersson, Per (1804-1810) Ansedel
Bengtsdotter, Marta (1779-1844) Ansedel
Petersson, Anders (1780-1862) Ansedel

Slöinge (N)

Rosén, Anders Edvin Fredrik (1901-1985) Ansedel

Slöinge (N), Prästg.

Andersdotter, Anna (1751-1827) Ansedel Ansedel
Olofsson Yster, Ingemar (1752-1798)

Smeabygget Rangelsnäs, Södra Unnaryd (N)

Lyckberg Seth, Gustav Lorents (1825-1914) Ansedel
Seth Åkerlund, Johanna Katarina (1830-1913) Ansedel
Seth, Klas Otto (1802-1874)

Smedgård Stenvik, Söraby (G)

Rydeman Svensson, Charlotta Ulrika (1841-1930) Ansedel

Smittabo, Hallanäs, Femsjö (N)

Svensson Smitt, Anders (1783-1873)

Småland

Andersson Grönberg, Jöns (1698-)
Andersson Lustig, Knut (1689-1764)
Andersson Rosenlund, Julius (1727-1781)
Andersson Stavman, Nils (1740-1813)
Brorsson, Gudmund (1691-)
Danielsson Lökström, Johan (1721-)
Ekman, Salomon (1684-1745)
Johansson Klöver, Jonas (1764-1813)
Johansson Skrivare, Jonas (1744-)
Johansson Vretman, Per (1707-1786)
Jönsson Björkman, Per (1698-1767)
Jönsson Rundberg, Knut (1698-1774)
Jönsson Springare, Sven (1757-1795)
Jönsson Torsman, Karl (1688-1758)
Jönsson Tropp, Sven (1690-(..1771))
Jönsson, Johan (1691-)
Jönsson, Peter (Per) (1697-)
Kalsson Kindberg, Johan ()
Karlsson Hurtig, Sven (1710-1761)
Karlsson Odelin, Ebbe (1697-1744)
Krusell, Nils Ludvig (1731-)
Larsson Åman, Erland (1698-1719)
Lemchen, Abraham (1702-1777)
Månsson Gröndal, Bengt (1712-1741)
Månsson Rosendal, Måns (1698-)
Månsson Svissare, Peter (1758?-)
Månsson Ågren, Håkan (1706-1766)
Månsson, Jöns (1700-)
Månsson, Karl (1699-)
Nilsson Hjärter, Anders (1755-)
Nilsson Lindström, Per (1731-1759)
Nilsson Lång, Lars (1754-)
Nilsson Moberg, Jon (1700-1782)
Nilsson Svissare, Måns (1748-)
Nilsson, Anders (1694-)
Nilsson, Måns (1692-)
Persson Altenborg, Josef (1744-)
Persson Dansare, Johan (1743?-1782)
Persson Gångare, Per (1758-1815)
Persson Kringelman, Johan (1710-)
Persson Lyberg, Olof (1683-1718)
Persson Ringström, Måns (1734-)
Persson Telin, Jöns (1691-1761)
Persson Trekant, Ingemar (1762-1812)
Persson Åman, Jon (1669-)
Stendal, Gabriel (1780-)
Svensson Holmkvist, Jonas (1700-1762)
Svensson Lindberg, Knut (1741-1803)
Svensson Sjögren, Per (1698-)

Smålands Grenadjärbataljon, Jönköpings kompani, Ebbo

Jonasson Palm, Anders (1782-1823) Ansedel

Smålands Husarregemente

Ramberg, Karl Nikodemus (1816-1892) Ansedel

Smålands kavallerireg.

Johansson Gyllensvärd, Johan (1646-1675) Ansedel

Smålands kavalleriregemente

Nilsson Linberg Västerberg, Börje (1736-1788)

Smålands kavalleriregemente, Romborna Sunnerbo kompani

Jönsson Romberg, Jakob (1746?-1816)

Smålands kavalleriregemente, Sunnerbo kompani

Nilsson Linberg Västerberg, Börje (1736-1788)

Smålandsstenar, Villstad (F)

Johansson, Arvid Bertil Henry (1933-2019) Ansedel

Småöja 1:3, Södra Unnaryd (N)

Lundström, Jon Algot Teodor (1879-1952) Ansedel

Småöja soldat., Södra Unnaryd (N)

Johansdotter Stierna, Märta Kristina (1719-1793) Ansedel Ansedel
Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel
Nilsson Kort, Per (1765-1812?)

Småöja torp, Södra Unnaryd (N)

Persdotter, Britta (1723-) Ansedel

Småöja, Förste Majorens kompani, Jönköpings regemente

Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel

Småöja, Södra Unnaryd (N)

Danielsson, Nils (1833-1876) Ansedel
Larsson Palm, Per (1805-1864)
Persdotter Danielsson, Karolina (1837-1912) Ansedel Ansedel

Snidestorp, Lidhult (G)

Andersson Brandt, Anders (1815-1885)
Andersson, Frans (1859-1859) Ansedel
Jönsdotter, Johanna Gustava (1815-1865) Ansedel
Jönsdotter, Kerstin (1777-1869)
Persdotter, Kristina (1815-1874) Ansedel

Snöresjö soldat., Traryd (G)

Andersson Snäll, Andreas (1825-1862)
Bengtsdotter, Marta (1789-1832)

Snöresjö, Traryd (G)

Andersson Snäll, Andreas (1825-1862)

Snörhult, Lidhult (G)

Broddesson, Daniel (1728-1800)
Danielsdotter, Ingegerd (1779-1849)
Danielsson, Daniel (1770-1850)
Isaksson, Sven Magnus (1807-1839)
Lyckberg Seth, Gustav Lorents (1825-1914) Ansedel
Magnusson Tvist, Karl Magnus (1832-1903)
Månsson, Jonas (1779-1850)
Svensdotter, Anna (1740-1813)

Snörhultsv 10, Lidhult (G)

Svensk, Karl Arvid (1901-1996) Ansedel

Snöstorp (N)

Andersdotter, Kristina (1846-1910) Ansedel
Andersson, Johan Aron (1855-1918) Ansedel
Johansson Högrell, Johan Kristian (1837-1906) Ansedel
Johansson Nilsson, Rut Naima Teresia (1921-2009) Ansedel
Knutsson, Johan (1835-) Ansedel
Lagerblad, Johan Peter (1825-1878) Ansedel
Larsdotter, Anna Katarina (1835-) Ansedel
Nilsson, Nanny Matilda (1897-) Ansedel
Petersson Johansson Larsson, Daga Gunda Iris (1914-2003) Ansedel
Svensson Törnsjö, August Edvard (1873-1943) Ansedel
Wingren, Göte Stig Ingvar (1913-1969) Ansedel

Snöstorp (N)

Wester, Per Allan Mauritz (1933-2016) Ansedel

Snöstorp (N), Assarp 2

Nilsson, Anders Johan (1860-1937) Ansedel
Nilsson, Nanny Matilda (1897-) Ansedel
Nilsson, Sigrid Valborg (1904-) Ansedel Ansedel

Snöstorp (N), Brog. Skedala

Göransson Frans, Jakob (1790-)
Karlsson, Johanna Petronella (1805-) Ansedel

Snöstorp (N), Fransborg Brog.

Frans, Anna Katarina (1843-) Ansedel
Frans, Johan Kristian (1838-) Ansedel
Frans, Karolina (1836-) Ansedel
Frans, Magda (1845-) Ansedel
Frans, Sofia (1848-) Ansedel
Frans, Svante (1840-) Ansedel
Göransson Frans, Jakob (1790-)
Nilsdotter, Katarina (1780-1834) Ansedel Ansedel

Snöstorp (N), Fyllinge 8

Nilsson, Anders Johan (1860-1937) Ansedel
Nilsson, Sigrid Valborg (1904-) Ansedel Ansedel

Snöstorp (N), Långgatan 1

Karlsson Ahlberg, Johan Malkolm (1865-1915) Ansedel

Snöstorp (N), Marbäck

Lagerblad, Andreas Bernhard (1819-1893) Ansedel

Snöstorp (N), Marbäcks pappersbruk

Lagerblad, Clas Otto (1831-) Ansedel

Snöstorp (N), Snöstorp 11:15

Andersson, Oskar (1862-1948) Ansedel

Snöstorp (N), Svanås Marbäck

Persson Lagerblad, Sven (1792-1853) Ansedel

Snöstorp (N), Öppinge 4

Magnusson, Karl Magnus (1848-1932) Ansedel

Snöstorp 11:15, Snöstorp (N)

Andersson, Oskar (1862-1948) Ansedel

Socknen, Lidhult (G)

Andersdotter, Johanna (1798-1879) Ansedel

Socknen, Södra Unnaryd (N)

Andersson, Per (1816-1869) Ansedel Ansedel
Persson, Peter Magnus (1849-1907) Ansedel Ansedel

Socknens slut, Lidhult (G)

Davidsson Schön, Karl Johan (1817-1894) Ansedel
Seth, Klas Otto (1802-1874)
Zachrisdotter Seth, Britta (1801-1864) Ansedel

Socknens slut, Torpa (G)

Rydin, Sven (1796-1864)

Socknens slut, Torup (N)

Lagerblad Ståhle, Anna Sofia (1821-1892) Ansedel

Sofielund (M)

Andersdotter Samuelsson, Johanna Severina (1887-1977) Ansedel

Solberga (F)

Knutsson, Johan (1835-) Ansedel

Solberga Näs, Risinge (E)

Rosén Andersson, Ellen Signe Amalia (1895-1960) Ansedel

Soldat. Storeg., Lidhult (G)

Blomgren, Johanna (1834-1912) Ansedel

Solhaga, Grimshult norreg., Annerstad (G)

Andreasson, Margit Greta Naemi (1911-1983) Ansedel

Solhem Karsag, Odensjö (G)

Gudmundsdotter Andersson, Karolina (1850-1924) Ansedel

Solhem Karsag., Odensjö (G)

Ahlgren, Carl Alfred (1859-1942)

Solhällen, Lidhult (G)

Karlsson, Ester Alvida (1886-1964) Ansedel

Solklinten, Loshult, Odensjö (G)

Johannesdotter Johansson, Ida Malotta [Lotta] (1864-1944)

Solna (AB)

Ramberg, Per Magnus Gustaf (1852-1898) Ansedel

Solvychegodsk, Ryssland

Lund, Peter (-1713)

Sonhult, Odensjö (G)

Andersdotter Johansson, Charlotta (1845-1935) Ansedel
Andersdotter, Anna Maria (1835-) Ansedel
Andersson Brandt, Anders (1815-1885)
Andersson Brandt, Peter Algot (1852-) Ansedel
Andersson Brandt, Sven Johan (1849-1923) Ansedel
Andersson Kil, Anders (1801-1874) Ansedel
Andersson, Lars (1776-1833)
Eriksdotter, Anna (1811-1844) Ansedel
Eriksson, Lars (1760-1815)
Hansen, Peder (1844-1883)
Johannesdotter Fredriksson, Bina Charlotta (1865-1959) Ansedel
Larsdotter Blomster, Maria (1828-1917) Ansedel
Larsdotter, Anna (1816-1882) Ansedel
Larsdotter, Maria (1782-1832)
Larsson Munter, Anders (1824-1876)
Persdotter, Maria (1792-1833)
Petersson, Hans Peter (1870-1941) Ansedel
Petersson, Manne Josef (1877-) Ansedel
Petersson, Samuel Kanus (1881-1961) Ansedel
Pettersson, Karl Julius (1872-) Ansedel
Pettersson, Klas Noakim (1875-) Ansedel
Samuelsdotter, Johanna Katarina (1840-1909) Ansedel
Svensdotter, Ingeborg (1747-1798)

Sotåsen Hogård, Södra Unnaryd (N)

Bengtsson Ryd, Johan (1848-1939)
Svensdotter, Maria (1841-1905) Ansedel

Sotåsen Realsbo, S.Unnaryd (N)

Svensson Törnsjö, August Edvard (1873-1943) Ansedel

Sotåsen Realsbo, Södra Unnaryd (N)

Törnsjö, Agda Elisabet (1897-1899) Ansedel

Sotåsen, Realsbo soldat., Södra Unnaryd (N)

Håkansdotter, Maria (1754-1823) Ansedel

Sotåsen, Södra Unnaryd (N)

Håkansdotter, Maria (1754-1823) Ansedel

Spokane, WA USA

Erickson Bratrud, Helen Margaret (1906-1930) Ansedel
Erickson, Gilbert Douglas (1913-1992) Ansedel
Erickson, Hans Robert (1870-1955) Ansedel
Erickson, Ilene (1907-) Ansedel
Erickson, Mabel (1909-) Ansedel
Persdotter, Hilma Carolina (1879-1944) Ansedel
Persson, Carl Anders (1873-1906) Ansedel

Spånga (AB)

Morén, Ingeborg Henrietta (1910-1927) Ansedel
Morén, Karl Gunnar Eugén (1907-1908) Ansedel
Morén, Ture Sigfrid Emanuel (1905-1985) Ansedel

Spårrekvarn, Västra Torsås (G)

Bråkenhielm, Gustav Fredrik (1772-1822)

Spörsbo Ma, Villstad (F)

Andersdotter, Anna Britta (1794-1829) Ansedel Ansedel
Andersson Kil, Anders (1765-1820)
Andersson Kil, Anders (1801-1874) Ansedel
Andersson Lindström, Magnus (1797-1844) Ansedel
Persson, Hans (1733-1804)

St Almesjö, Södra Unnaryd (N)

Bengtsson Ryd, Johan (1848-1939)

St Paul, MN

Medelberg, Nils (1840-1907) Ansedel

St.Almesjö, Södra Unnaryd (N)

Jönsson Alm, Peter (1772-1853)
Mårtensson Ågren, Gustav (1723-1799)
Svensdotter, Maria (1841-1905) Ansedel

St.Annas kapell, Halmstad (N)

Johansson Vingren, Emmy Elvira (1916-2008) Ansedel Ansedel

St.Gavlö, Dannäs (F)

Haraldsdotter Gyllensvärd, Ulrika Eleonora (-1821) Ansedel

St.Götsbo, Burseryd (F)

Olsson, Lars (1852-1912)

St.Laurenti (E), Kanalbolagets fattighus Muscow

Persdotter Fridén, Maria (1819-1885) Ansedel

St.Tannåker, Tannåker (G)

Björnberg, Carl Fredrik (1818-1869) Ansedel
Eliasson von Porath, Elias (1813-1814) Ansedel
Eliasson von Porath, Elias Fredrik (1815-1863) Ansedel
von Porath, Carl Didrik (1811-1861) Ansedel
von Porath, Clara Ulrika (1810-1825) Ansedel
von Porath, Elias Harald (1767-1836) Ansedel

St.Tranhult, Femsjö (N)

Bengtsdotter Jakobsson, Anna Kristina (1831-1922) Ansedel

Stackarp Skatteg., Torpa (G)

Svensson, Nils (1827-1894) Ansedel

Stackarp mellang., Torpa (G)

Danielsson Lindgren, Sven Kristian (1814-1863)
Lindgren Rydberg, Britta Maria (1842-1919) Ansedel
Lindgren, David (1848-1930) Ansedel
Lindgren, Gustava (1837-1897) Ansedel
Lindgren, Per Jonatan (1851-1935) Ansedel
Olofsson Rolig, Jonas (1816-1878)
Svensdotter, Johanna Gustava (1845-1876) Ansedel
Svensson, Peter Johan (1840-1840) Ansedel
Svensson, Peter Johan (1841-1841) Ansedel

Stade

von Mentzer, Johan (1624-1678) Ansedel

Stade, Tyskland

Persson, Anders ()
Persson, Carits (-1709)
Persson, Jöns (-1703)

Stafsinge (N)

Andersdotter Jönsson, Anna Beata Kristina (1851-1895) Ansedel

Stafsinge (N), Arvidstorp

Arvidsson, Anders (1794-1874) Ansedel

Stafsinge (N), Arvidstorp 2

Andersson, Sven Peter (1833-1866) Ansedel
Arvidsson, Anders (1794-1874) Ansedel
Magnusdotter, Ulrika (1805-1882) Ansedel

Stafsinge (N), Arvidstorp 3

Andersson, Sven Peter (1833-1866) Ansedel

Stafsinge (N), Kalve Kleva

Andersdotter Jönsson, Anna Beata Kristina (1851-1895) Ansedel
Andersdotter, Lena Maja (1835-) Ansedel
Svensson, Anders (1795-1837) Ansedel

Stafsinge (N), Linneskogen

Andersson, Anders Harald (1841-) Ansedel

Stavsjö Norreg., Angelstad (G)

Karlsson Björk, Johan August (1855-1934)

Stavsjö Söderg., Angelstad (G)

Brorsdotter, Karin (1814-1859) Ansedel

Stavsjö norreg., Angelstad (G)

Persson Fäktare, Nils (1757-1841)

Stavsjö söderg., Angelstad (G)

Bengtsson, Johan (1826-1894) Ansedel
Svensdotter Andersson, Johanna (1846-1927) Ansedel
Svensdotter Eriksson, Maria (1838-1917) Ansedel
Svensdotter Johansson, Karolina (1853-1926) Ansedel
Svensdotter, Anna Katarina (1843-1860) Ansedel
Svensdotter, Sanna (1848-1858) Ansedel
Svensson, Johannes (1856-1856) Ansedel
Svensson, Karl Elias (1842-1928) Ansedel
Svensson, Noak (1850-) Ansedel

Stavsjö, Angelstad (G)

Eriksdotter, Elin (1746-1805) Ansedel

Stavsätra soldat., Nöttja (G)

Andersson Stavman, Nils (1740-1813)

Stavsätra, Nöttja (G)

Bengtsson Stav, Måns (1690-1754) Ansedel
Jönsdotter, Anna (1739-1808)
Nilsdotter Runevald, Rebecka (1670?-1741) Ansedel
Stav, Bengt (1653?-1692)

Stenbrohult (G), Värpeshult söderg.

Jakobsdotter, Anna Katarina (1852-1899) Ansedel
Jakobsson, Sven (1854-1930) Ansedel

Stenbrohult, Ryd Pappersbruk, Göteryd (G)

Karlsson, Karl Johan (1823-) Ansedel

Stenbron Yås, Södra Unnaryd (N)

Melander, Anders Daniel (1860-1917)
Melander, Gustav Adolf (1895-1950) Ansedel
Melander, Oskar Reinhold (1892-1972) Ansedel

Stenbron, Yås, Södra Unnaryd (N)

Melander, Anders Daniel (1860-1917)

Stengårdshult Brunnsbacka, Södra Unnaryd (N)

Svensson Törnsjö, Albertina (1863-1960) Ansedel

Stengårdsnäs backst., Odensjö (G)

Bengtsdotter, Britta Stina (1780-1852)

Stengårdsnäs torp, Odensjö (G)

Larsdotter, Anna (1811-1884)

Stengårdsnäs, Odensjö (G)

Jonsson, Elias (1780-) Ansedel
Jonsson, Jonas (1771-1851) Ansedel
Jonsson, Måns (-1743)
Jönsdotter, Britta () Ansedel
Jönsdotter, Kerstin (1720-1793)
Jönsdotter, Kerstin (1751-1814) Ansedel
Jönsson, Måns (1748-1825)
Karlsson Hurtig, Sven (1710-1761)
Knutsson, Jöns (1718-1768)
Månsson, Jon (1706-1758)
Persdotter, Marta (-1731)
Svensdotter, Ingegerd (1750-) Ansedel
Svensdotter, Karin (-1783)
Svensdotter, Maria (1747-) Ansedel
Svensson Johannesson, Amanda Severina (1872-1941) Ansedel

Stenhöga Ekelid, Lidhult (G)

Jönsdotter, Anna Katarina (1816-1906)

Stenhöga torp, Lidhult (G)

Olofsson, Nils (1820-1820) Ansedel

Stenhöga, Vrå (G)

Andersdotter, Anna Kristina (1799-1858) Ansedel
Andersson Abdull, Olof (1786-1851)
Jönsson, Jonas Peter (1818-1871)
Lindelöv, Carl (1695-)
Olofsdotter, Kerstin (1816-1818) Ansedel

Stenrör, Veinge (N)

Gudmundsdotter, Olena (1782-1856)

Stensdal, Annerstad (G)

Svensdotter Johansson, Karolina (1853-1926) Ansedel

Stenshult Hölminge, Angelstad (G)

Jonasson Oden, Magnus (1825-1896)
Magnusson, Noak (1850-1850) Ansedel

Stenshult Nickelsbo, Södra Unnaryd (N)

Örn, Svante Bernhard (1870-1948)

Stenshult Vret västerg., Odensjö (G)

Eriksdotter, Maria (1797-1872)

Stenshult, Angelstad (G)

Magnusdotter Gustafsson, Ingrid Katrina (1855-1935) Ansedel

Stenshult, Nickelsbo, Södra Unnaryd (N)

Andersdotter, Anna (1812-1857) Ansedel
Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel
Lorentsson, Magnus (1854-1854) Ansedel
Lorentsson, Noak (1854-1854) Ansedel
Lorentsson, Sven Magnus (1840-1902) Ansedel

Stenslund Vret västerg., Odensjö (G)

Bengtsson, Anders (1799-1862)

Stensnäs Sunnertorpa Backag., Torpa (G)

Danielsson Lindgren, Sven Kristian (1814-1863)

Stenvadet, Reftele (F)

Källberg, Gösta Åke (1934-1963) Ansedel

Stettin, Polen

Andersson, Björn (-1703)
Andersson, Måns ()
Eriksson, Daniel ()
Karlsson, Jon ()
Karlsson, Måns (-1704)
Larsson, Olof ()
Nilsson, Håkan ()
Nilsson, Jakob ()
Nilsson, Nils ()
Nilsson, Per (-1704)
Persson, Anders ()
Persson, Carits (-1709)
Persson, Jöns (-1703)
Svensson, Nils ()

Stettin, Pommern

Detling, David (1691-1742)

Stg 85, Växjö (G)

Lund Persson, Fanny Bernhardina (1884-1938) Ansedel

Stigared, Gullered (P)

Gustavsson Ekman, Johan Gustav (1686?-1762) Ansedel

Stjärnarp pappersbruk, Tönnersjö (N)

Lagerblad, Andreas Bernhard (1819-1893) Ansedel
Lagerblad, Johan Peter (1825-1878) Ansedel
Lagerblad, Julius (1836-) Ansedel

Stjärnarps pappersbruk, Tönnersjö (N)

Eriksson Kant, Sven (1750-1811)

Stjärnehult, Anderstorp (F)

Göransdotter Stierna, Maria Elisabet (-1732) Ansedel

Stjärnevik Sunnaryd, Bolmsö (G)

Johansdotter Stierna, Elsa Katarina (1729-1790) Ansedel Ansedel

Stockholm (AB)

Forsberg, Magnus Alfred (1855-) Ansedel
Forsberg, Per Anders (1849-1924) Ansedel
Gyllengrip, Erik (1667-1736) Ansedel
Leijonflycht Ahlstedt, Anna Rebecka (1804-1889) Ansedel
Leijonflycht, Augusta Christina (1825-1861) Ansedel
Ramberg, Karl Ludvig (1854-1900) Ansedel
Riben, Ludvig Wilhelm (1833-1899) Ansedel
Riben, Wilhelmina Carolina Antoinette (1867-1968) Ansedel
Rosenschantz, Anna Rosina (1680-1762) Ansedel
Rosenstierna, Olof (-1696) Ansedel
Spens, Catharina Margareta (1653-1681) Ansedel
Vallmark, Augusta Maria Konstantia (1828-1879) Ansedel
Wattrang, Hedvig Juliana (-1764)

Stockholm (AB), Kungsholm

Branting, Hilda Margareta Charlotta (1846-1879) Ansedel

Stockholm (AB), Malmskillnadsgatan 48B

Benediktsdotter Jehander, Gunilla Nilla (1810-1892) Ansedel

Stockholm (AB), Mäster Samuelsgatan 16

Dalhlqvist, Erland Henrik Vilhelm (1816-1895) Ansedel

Stockholm (AB), Stockholm slott

Eriksson Vasa, Gustav I (1496-1560)
Vasa, Erik XIV (1533-1577)
av Sachsen Lauenburg, Katarina (1513-1535)

Stockholm (AB), Stockholms blodbad

Johansson (Vasa), Erik (1465?-1520)

Stockholm slott, Stockholm (AB)

Eriksson Vasa, Gustav I (1496-1560)
Vasa, Erik XIV (1533-1577)
av Sachsen Lauenburg, Katarina (1513-1535)

Stockholms blodbad, Stockholm (AB)

Johansson (Vasa), Erik (1465?-1520)

Stockholms domkyrkoförsamling (AB)

Lagerblad, Svante Ferdinand (1855-1917) Ansedel

Stora Fifflekull, Vetlanda (F)

Andersdotter, Katarina (1763-1853)
Jonasson, Zacharias (1815-1878)
Jonasson, Zachris (1761-1818)
Magnusdotter, Katarina (1786-1872)
Zachrisson, Jonas (1789-1858)

Stora Fjällandsnäs, Södra Unnaryd (N)

Persson, Noak (1857-1939) Ansedel

Stora Gavlö säteri, Dannäs (F)

Björnberg, Maria Helena (1791-1847) Ansedel
Ramberg Magnusson, Emilia Charlotta (1821-1905) Ansedel
Ramberg, Ferdinand Irenes (1824-1908) Ansedel
Ramberg, Karl Nikodemus (1816-1892) Ansedel
Ramberg, Magnus Urban (1794-1848) Ansedel
Ramberg, Nils Ludvig (1819-1872) Ansedel
Ramberg, Per Magnus Gustaf (1852-1898) Ansedel

Stora Gavlö, Dannäs (F)

Björnberg, Sofia Lovisa (1785-1855) Ansedel
Ivendorff, Johan (1790-1831) Ansedel
Ramberg, Ferdinand Irenes (1824-1908) Ansedel

Stora Harrie (M)

Persson, Magnus Gustav (1884-1956) Ansedel

Stora Hästhult, Färgaryd (N)

Forsberg, Sanna (1840-1921) Ansedel

Stora Kopparberg (W)

Andersdotter, Anna Elisabeth (1853-1897) Ansedel

Stora Tannåker, Tannåker (G)

Arvidsdotter Gyllensvärd, Martha Christina (-1723) Ansedel
Berg, Ulrika Katarina (1696-1775)
Gyllenpalm, Carl Johan (1686-1769)

Stora Tollsbo, Dannäs (F)

Svensson Ingman, Per (1768-1828)

Stora Tuna (W), Dalsjö

Forsberg, Hilma Emelia (1880-1885) Ansedel
Forsberg, Maria Elisabeth (1876-) Ansedel
Forsberg, Per Anders (1849-1924) Ansedel

Store Skog, Tofthult, Bredaryd (N)

Persdotter Johannesson, Anna Katarina (1853-1926) Ansedel

Storeg. soldat., Lidhult (G)

Jonasson Blomgren, Lorents (1831-1908) Ansedel

Storeg., Lidhult (G)

Arvidsdotter Karlsson, Karolina (1852-1945) Ansedel
Karlsson Good, Ida Vilhelmina (1889-1927) Ansedel
Karlsson Gustavsson, Hilma Dorotea (1887-1966) Ansedel
Larsson Blad, Anders (1796-1861)

Storg 40, Lidhult (G)

Lönn, Oskar Bernhard (1905-1993) Ansedel

Stralsund

Björk, Jöns (1748-1827)
Jonsson Rundberg, Per (1690-)
Nilsson Vretman, Per (1691-)
Persson Ek Viktor, Magnus (1780-1842)
Persson Åman, Jon (1669-)
Svensson Vretman, Arvid (1738-1812)

Stralsund, Jönköpings regemente

Persson Ek Viktor, Magnus (1780-1842)

Stralsund, Tyskland

Larsson Fjäll, Lars (1779-1807)

Strandbaden, Väsby (M)

Johansson Hansson, Greta Ingeborg (1921-2004) Ansedel Ansedel

Strandhem Prästg., Odensjö (G)

Andersson, Karl Isak (1850-1932)
Danielsdotter Ode, Johanna Maria (1830-1923) Ansedel Ansedel
Larsdotter, Kristina (1855-1939) Ansedel
Petersdotter Oden, Maria (1837-1927) Ansedel
Svensdotter, Karolina (1853-1936) Ansedel
Westberg Gunnarsson, Charlotta (1845-1921) Ansedel

Strandhem, Odensjö (G)

Ström Andersson, Ida Maria (1864-1948) Ansedel

Strandhem, Prästgården, Odensjö (G)

Andersson, Karl Elias (1869-1962)

Stråhult, Vrå (G)

Andersdotter, Britta (1781-1790) Ansedel
Ladau, Carl Reinhold (1768-1837)
von Porath, Elias Harald (1767-1836) Ansedel

Strömbo Mjäla, Torpa (G)

Gustavsson, Erik (1815-1907) Ansedel

Strömg 9 A, Ljungby (G)

Petersson, Tore Sigvard (1911-1987) Ansedel

Strömma 2:6 Lugnet, Tönnersjö (N)

Ros Andersson, Anna Elisabet (1883-1963) Ansedel

Strömma torp, Lidhult (G)

Andersson, Jöns (1790-1834)
Jonsdotter, Maria (1793-1865)
Larsdotter, Britta Stina (1808-1853) Ansedel

Strömma, Lidhult (G)

Andersdotter, Helena (1806-1824) Ansedel
Andersson Kil, Anders (1765-1820)
Andersson Kil, Anders (1801-1874) Ansedel
Andersson Lindström, Magnus (1797-1844) Ansedel
Andersson, Linus (1856-1888) Ansedel
Broddesdotter, Britta (1729-1800)
Gudmundsson, Salomon (1830-1902)
Göransson Stierna, Carl Gustaf (-1704) Ansedel
Jonasson, Johan Peter (1846-1919)
Larsdotter, Anna Britta (1805-1877)
Larsdotter, Anna Katarina (1835-) Ansedel
Montelia, Jannika (1687-1752)
Ramberg Magnusson, Emilia Charlotta (1821-1905) Ansedel
Ramberg, Karl Nikodemus (1816-1892) Ansedel
Ramberg, Nils Ludvig (1819-1872) Ansedel
Svensson, Gudmund (1789-1834)

Stättetorpet, Angelstad (G)

Jakobsdotter, Elin (1788-1864) Ansedel

Stönja torp, Vrå (G)

Andersdotter, Lena (1748-1818) Ansedel

Stönja, Vrå (G)

Andersson, Lars (1788-) Ansedel

Sugar Grove PA

Swensson, Carl Aaron (1857-1904)

Sundranäs, Annerstad (G)

Jonasson Skytt, Fredrik (1816-1876)
Persson Altenborg, Josef (1744-)
Schmaltz, Lorents Gustav (1793-)
von Porath, Elias Harald (1767-1836) Ansedel
von Porath, Elias Rutger (1742-1812)

Sundsvall

Lindgren Rydberg, Britta Maria (1842-1919) Ansedel

Sunnanäs, Bolmsö (G)

Gyllensvärd, Johan Adolf (1695-1701) Ansedel

Sunnaryd, Bolmsö (G)

Andersdotter Leijonflycht, Christina Charlotta (1708-) Ansedel
Axelsson Stierna, Johan (1693-) Ansedel Ansedel
Berg, Anna Nora (1756-) Ansedel
Berg, Johan Olof (1759-) Ansedel
Berg, Marta Nora (1762-) Ansedel
Berg, Marta Stina (1756-) Ansedel
Berg, Peter Olof (1715-1797) Ansedel
Brenning, Carl Gustav (1716?-1755) Ansedel
Bränning Bolm, Samuel (1755-1813) Ansedel
Bränning, Anna Kristina (1741-) Ansedel
Bränning, Eva (1754-1754) Ansedel
Bränning, Eva Kristina (1743-) Ansedel
Gyllenhammar, Märta Christina (1677?-1745) Ansedel
Gyllensvärd, Johan Adolf (1695-1701) Ansedel
Gyllensvärd, Märta Christina () Ansedel Ansedel
Johansdotter Stierna, Charlotta Regina (-1777) Ansedel Ansedel
Johansdotter Stierna, Elsa Katarina (1729-1790) Ansedel Ansedel
Johansdotter Stierna, Virginia Beata () Ansedel Ansedel
Jonsdotter, Maria (1742-) Ansedel
Petersdotter Berg, Kristina Maria (1752-) Ansedel
Rosendal, Bengt Henrik (1729-1769) Ansedel

Sunnerbo (G)

Ekegren, Göran (1699-1782)
Jakobsson Katt, Sven (1630?-)

Sunnerbo härad

Andersson Kil, Anders (1801-1874) Ansedel
Johansdotter Gyllensvärd, Beata (1654-1707) Ansedel
Johansson Gyllensvärd, Arvid (1657-) Ansedel
Johansson Gyllensvärd, Gustaf Adolf (1652-) Ansedel
Johansson Gyllensvärd, Knut (1645-1712) Ansedel
Månsson Nero, Gudmund (1794-1862)
Nilsson Roy, Peter (1813-1889)
Svensson Holmkvist, Jonas (1700-1762)

Sunnerbo häradsrätt (G)

Rasmusson, Nils (-1613)

Sunnerbo häradsrätt

Johannesson Vik, Peter Aron (1858-1925)

Sunnerbo kompani, Smålands kavalleriregemente

Nilsson Linberg Västerberg, Börje (1736-1788)

Sunnertorpa backeg., Torpa (G)

Svensson, Bengt (1825-1888) Ansedel

Sunnertorpa backst., Torpa (G)

Danielsson Lindgren, Sven Kristian (1814-1863)

Sunnertorpa soldat., Torpa (G)

Johansdotter, Britta Christina (1778-) Ansedel
Jonasdotter, Ingrid Kajsa (1803-1875) Ansedel

Sunnertorpa söderg., Torpa (G)

Lindgren, Per Jonatan (1851-1935) Ansedel

Sunnertorpa, Torpa (G)

Arvidsson, Per (1791-1848)

Sunnervrå, Vrå (G)

Andersson Svanberg, Måns (1687-)
Andersson, Sven (1766-1840)
Månsdotter, Ingegerd (1732-) Ansedel
Månsson, Anders (1735-1809) Ansedel
Persdotter, Anna Katarina (1816-1898) Ansedel
Svensdotter, Elin (1698-) Ansedel

Svanaholm Hultet, Ås (F)

Bengtsdotter Lundgren, Amanda Charlotta (1867-1946) Ansedel

Svanskog (S)

Vik Olausson, Anna Linnea (1921-1962) Ansedel

Svanströms backstuga, Odensjö (G)

Jonasson Svanström, Gustav (1740-1814)

Svanströms torp, Odensjö (G)

Jonasson Svanström, Gustav (1740-1814)

Svanås Marbäck, Snöstorp (N)

Persson Lagerblad, Sven (1792-1853) Ansedel

Svarvehult, Slätthög (G)

Johannesson Leo, Anders Johan (1822-1889)

Sveaborg, Helsingfors

Bengtsson Schön, Johan David (1769-1838)
Gustavsson Stussare, Jonas (1769-1827) Ansedel
Johansson Klöver, Jonas (1764-1813)
Juliusson Huggare, Anders (1757-1794) Ansedel
Ladau, Carl Reinhold (1768-1837)
Månsson Svissare, Peter (1758?-)
Nilsson Hjärter, Måns (1755-)
Olofsson Buller, Anders (1754-)
Persson Altenborg, Josef (1744-)
Persson Dansare, Anders (1746-1825)
Persson Kortom, Olof (1759-1824)
Virvel, Samuel (1766-1826)
von Porath, Elias Harald (1767-1836) Ansedel
von Porath, Elias Rutger (1742-1812)

Svedjan Åsen, Odensjö (G)

Samuelsdotter Bokvist, Anna Katarina (1841-1929) Ansedel

Svenshult Lilleg, Lidhult (G)

Elgman, Zachris ()

Svenshult Röshult övreg., Odensjö (G)

Nilsson Ruff, Salomon (1834-1898)
Salomonsson Ruff, Johan Alfred (1869-1952) Ansedel
Salomonsson Rundkvist, Frans Oskar (1871-1899) Ansedel
Svensson Lindblad, Jonas (1836-) Ansedel

Svenshult Storeg. soldat., Lidhult (G)

Bengtsson Schön, Johan David (1769-1838)

Svenshult Storeg., Lidhult (G)

Magnusdotter, Katarina (1790-1866) Ansedel

Svenshult soldat., Lidhult (G)

Davidsdotter, Anna (1799-) Ansedel
Davidsdotter, Anna Katarina (1824-1826) Ansedel
Davidsdotter, Anna Katarina (1830-) Ansedel
Davidsdotter, Cecilia (1813-) Ansedel
Davidsdotter, Ingegerd (1806-1809) Ansedel
Davidsdotter, Johanna (1791-) Ansedel
Davidsdotter, Katarina (1808-1809) Ansedel
Davidsson Schön, Karl Johan (1817-1894) Ansedel
Davidsson Skog, Andreas (1815-1884) Ansedel
Davidsson, Bengt (1794-) Ansedel
Davidsson, Johannes (1796-) Ansedel
Davidsson, Jonas (1810-1813) Ansedel
Davidsson, Sven (1802-) Ansedel
Eriksdotter, Maria (1789-1833) Ansedel Ansedel
Johansdotter, Cecilia (1768-1811) Ansedel

Svenshult storeg., Lidhult (G)

Andersdotter, Gunnel (1745-1792)
Andersson, Nils (1751-1810)
Andersson, Nils (1775-1835)
Karlsson Svensk, Lars Peter (1866-1923)
Nilsdotter, Katarina (1818-1876)
Nilsson, Per (1797-1876) Ansedel

Svenshult, Lidhult (G)

Bengtsson Schön, Johan David (1769-1838)
Davidsdotter, Anna Katarina (1824-1826) Ansedel
Persdotter, Ingegerd (1794-1873) Ansedel
Samuelsdotter, Gunnel (1803-1874) Ansedel

Svenshults backst., Lidhult (G)

Gustavsson Stussare, Jonas (1769-1827) Ansedel

Svensköp (L)

Andersson Malmberg, Gustav Magnus (1797-1864) Ansedel

Svenstorp Bassarås mellang., Lidhult (G)

Jonasdotter, Anna Stina (1828-1922)

Svenstorp Knalleberg, Lidhult (G)

Karlsson Svensk, Lars Peter (1866-1923)
Larsdotter, Ingegerd (1827-1896)

Svenstorp, Långaryd (N)

Svensdotter, Sara (1783-1862) Ansedel

Svärnabben, Dannäs (F)

Persdotter, Katarina (1791-1848) Ansedel
Persson Krans, Lars (1794-1880)

Sågbacken Ånäs, Odensjö (G)

Danielsdotter, Anna (1800-1887)
Johannesson, Salomon (1818-1893) Ansedel

Sågen Pickelsbo, Breared (N)

Andersson Lindström, Magnus (1797-1844) Ansedel

Sågen, Breared (G)

Magnusson Lindström, Lars Johan (1835-1910) Ansedel

Sågen, Breared (N)

Larsdotter, Susanna (1801-1838) Ansedel

Sågmöllan, Munka-Ljungby (L)

Andersdotter Persson, Severina (1858-1886) Ansedel

Sånnahult Storeg., Urshult (G)

Kryger, Anna Sofia (1807-) Ansedel
Kryger, Carl Johan (1803-) Ansedel
Kryger, Gustaf Adolf (1804-1865) Ansedel
Kryger, Sofia Wilhelmina (1808-1816) Ansedel
Strålenhielm, Gustafva Christina (1774-1807) Ansedel

Säby (F), Skrubbe

Seth, Carl Otto (1766-1811)

Sälleberg Björkenäs norreg., Odensjö (G)

Jönsdotter, Anna (1823-1882) Ansedel
Larsdotter Andersson, Ingeborg (1857-1922) Ansedel
Larsdotter, Kristina (1855-1939) Ansedel
Larsson Rask, Johannes (1859-1891) Ansedel
Larsson Rask, Karl Johan (1861-1936) Ansedel
Larsson Rask, Lars (1829-1876)
Larsson Rask, Noak (1866-1944) Ansedel
Larsson, Johannes (1853-1856) Ansedel

Sällebråten, Lidhult (G)

Ingemarsson, Jöns (1791-) Ansedel
Korneliusdotter, Katarina (1807-) Ansedel
Olofsson Yster, Ingemar (1752-1798)

Sännö, Femsjö (N)

Jakobsdotter Lindström, Johanna Maria (1837-1918) Ansedel
Magnusson Lindström, Lars Johan (1835-1910) Ansedel

Sävedalens kbfd (O)

Olsson, Olof Gustav Adolf (1899-1961) Ansedel

Sävrarp mellang., Rydaholm (F)

Petersdotter, Inga Lisa (1849-1905) Ansedel

Sävrarp söderg., Rydaholm (F)

Johannesson Leo, Sven Gustav (1856-1918)
Leo, Estrid Matina (1895-1910) Ansedel
Leo, Jenny Elisa Maria (1882-1900) Ansedel

Sävsås Söderg., Södra Unnaryd (N)

Lundström, Fritjof Georg (1887-1966) Ansedel
Lundström, Jon Algot Teodor (1879-1952) Ansedel
Lundström, Martin Helmut (1896-1971) Ansedel

Sävsås Södergård 2:8, Södra Unnaryd (N)

Gustavsdotter Lundström, Gustava (1855-1950) Ansedel
Lundström, Fritjof Georg (1887-1966) Ansedel

Sävsås Södra, Södra Unnaryd (N)

Jönsson Lundström, Johannes (1850-1922)

Sävsås, Södra Unnaryd (N)

Wester, Axel Edvard (1894-1949) Ansedel
Wester, Karl Johan Natanael (1906-1959) Ansedel

Söderhamn (X)

Hedberg, Signe Eugenia (1883-) Ansedel

Söderköping (E)

Månsson Viss, Per (1797-)

Södertälje (AB)

Melander, Gustav Adolf (1895-1950) Ansedel

Södra Hestra (F)

Andreasson, Otto Hjalmar (1879-1957) Ansedel

Södra Hestra (F)

Johansson Jönsson, Anna Linnea (1901-1932) Ansedel
Koraen, Johan (1749-1815)

Södra Hestra (F), Högshult

Svensdotter, Johanna Kristina (1844-1928) Ansedel

Södra Hestra (F), Sjögärde

Andreasson, Otto Hjalmar (1879-1957) Ansedel
Johansson Andreasson, Ida Matilda (1881-1955) Ansedel
Ottosson Bengtsson, Marta Linnea (1914-2005) Ansedel
Ottosson, Elin Kristina (1912-1994) Ansedel
Ottosson, Karl Torsten Leonard (1920-1951) Ansedel
Ottosson, Knut Gunnar (1910-1980) Ansedel
Ottosson, Sven Johan Olof (1916-1927) Ansedel

Södra Kattarp 2, Laholm (N)

Andreasson, Karl Anders (1851-1907) Ansedel

Södra Ljunga (G)

Johansdotter, Ingrid Kajsa (1820-)
Nilsson Broman, Jon (1686-1751)

Södra Ljunga (G), Mjäryd

Sköld Gustavsson, Emma Matilda (1874-1951) Ansedel

Södra Sandsjö (G), Dångemåla

Ramberg Hård af Segerstad, Anna Maria Kristina (1855-1935) Ansedel

Södra Unnaryd (G), S.Hyltan

Nilsdotter Persson, Eva Ultima (1862-1945) Ansedel

Södra Unnaryd (N)

Andersson Abdull, Olof (1786-1851)
Andersson Lejon, Sven (1828-1904)
Andersson, Peter Johan (1855-1930) Ansedel
Antonsson, Nils Robert (1898-1975)
Eriksdotter, Karin (1717-1804)
Gustavsdotter Lundström, Gustava (1855-1950) Ansedel
Hjärtersdotter, Maria (1740-1784) Ansedel
Hällman, Bengt (1732-)
Isaksson, Sven Magnus (1807-1839)
Jakobsdotter, Katarina (1790-) Ansedel
Johansdotter, Ida (1871-1951) Ansedel
Johansdotter, Ingegerd (1794-1869) Ansedel
Johansson Lundström, Vera Gunborg Viola (1918-2006) Ansedel Ansedel
Johansson Wester, Aron (1859-1934) Ansedel
Johansson, Oskar (1873-) Ansedel
Jonasdotter, Britta (1763-1815) Ansedel
Jonasson Blomgren, Sven Johan (1827-1908) Ansedel
Jönsdotter Lorensson, Sanna (1842-1926) Ansedel
Jönsdotter, Maria (1815-)
Kornelidotter, Katarina (1811-) Ansedel
Lagerbielke, Ulrika (1804-1882) Ansedel
Larsdotter Blomster, Maria (1828-1917) Ansedel
Larsson Munter, Anders (1824-1876)
Lindberg, Karolina (1855-1930) Ansedel
Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel
Nilsdotter, Anna (1774-1847) Ansedel
Nilsdotter, Anna Maria (1865-) Ansedel
Nilsdotter, Ingeborg (1758-1816) Ansedel
Nilsson Ek, Jakob (1809-1892)
Persdotter Andersson, Maria (1848-1924) Ansedel
Persdotter, Johanna Maria (1843-)
Persson Lustig, Nils (1794-1871) Ansedel
Persson, Noak (1857-1939) Ansedel
Petersson, Anders (1780-1862) Ansedel
Petersson, Daniel (1762-1854) Ansedel
Svensdotter Jonasson, Britta (1856-1923)
Svensson, Lars (1848-1928)
Törn, Jonas Peter (1797-1864)
Törnsjö, Nils Adolf (1900-1937) Ansedel
Wester Johansson, Edit Hildegard (1901-1969) Ansedel
Zachrisdotter Seth, Britta (1801-1864) Ansedel

Södra Unnaryd (N)

Melander Lind, Hilma Alvida Sifrik (1884-1971) Ansedel
Melander, Karl Hjalmar Mandus (1887-) Ansedel
Rydin, Sven (1796-1864)
Svensdotter Rydin, Karolina (1848-) Ansedel
Svensdotter, Anna (1805-1876)
Svensson Rodin, Johan (1842-1926) Ansedel
Svensson Rodin, Lars Magnus (1844-1925) Ansedel
Wester, Wendla Elisabeth (1911-2003) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Almesjö

Gustavsson, Jonas (1752-1753) Ansedel
Gustavsson, Jöns (1745-) Ansedel
Persdotter, Britta (1723-) Ansedel
Petersdotter, Johanna (1817-1817) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Almesjö Lilla

Knutsson, Jöns (1811-1869)

Södra Unnaryd (N), Almesjö soldat.

Petersdotter, Anna (1802-1806) Ansedel
Petersdotter, Johanna (1808-1810) Ansedel
Petersdotter, Johanna (1817-1817) Ansedel
Petersdotter, Katarina (1805-1888) Ansedel
Petersson, Johannes (1810-1890) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Almesjö torp

Gustavsdotter, Maria (1748-1821) Ansedel Ansedel
Gustavsson, Jonas (1755-) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Berg

Andersdotter, Ingegerd (1759-1826) Ansedel
Andersson Björk, Sven (1829-1902)

Södra Unnaryd (N), Berg, Hyltåsen

Johansdotter, Anna Sara (1824-1844) Ansedel
Johansdotter, Elin Fredrika (1821-1842) Ansedel
Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel
Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel
Samuelsson, Frans Johan (1846-) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Björkelund

Lorensson Åberg, Alvida Vilhelmina (1870-1938) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Boalt soldat.

Johansson Knös, Per (1752-1827)

Södra Unnaryd (N), Boalt österg.

Melander, Anders Daniel (1860-1917)

Södra Unnaryd (N), Boda Östra

Andersdotter, Maria (1812-1890)

Södra Unnaryd (N), Bokelid N.Färda

Örn, Svante Bernhard (1870-1948)

Södra Unnaryd (N), Bosebo

Persson Ek Viktor, Magnus (1780-1842)

Södra Unnaryd (N), Brunnsbacka

Svensdotter Ros, Johanna (1860-1945) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Bäck

Eliasson, Zachris (1765-1832)
Jönsdotter, Britta (1768-)
Larsson Blomster, Lars (1827-1906)
Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel
Lyckberg Seth, Gustav Lorents (1825-1914) Ansedel
Nilsdotter, Anna (1741-1816)
Seth, Klas Otto (1802-1874)
Zachrisdotter Seth, Britta (1801-1864) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Bäck soldat.

Lyckberg Seth, Gustav Lorents (1825-1914) Ansedel
Seth, Klas Otto (1802-1874)

Södra Unnaryd (N), Bököna

Andersson Lejon, Sven (1828-1904)

Södra Unnaryd (N), Fattigstugan

Orre, Anders (1789-1872)

Södra Unnaryd (N), Fjällandsnäs

Petersson, Oskar Algot (1885-1981) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Fridhäll

Persdotter Emanuelsson, Anna Sara (1852-1943) Ansedel Ansedel
Persson Nilsson, Sigrid Alfhild (1884-1963) Ansedel
Persson, Peter Magnus (1849-1907) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Fålabron

Andersson, Per (1816-1869) Ansedel Ansedel
Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel
Persson, Peter Magnus (1849-1907) Ansedel Ansedel
Svensson, Lorents (1817-1874) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Fägerhult

Andersdotter, Anna (1812-1857) Ansedel
Andersson Hurtig, Erik (1797-1880)
Danielsdotter, Maria (1803-1886) Ansedel
Danielsson, Daniel (1798-) Ansedel
Jönsdotter, Sara (1831-) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Fägerhults soldat.

Andersson Hurtig, Erik (1797-1880)

Södra Unnaryd (N), Fägerhyltan

Danielsson, Daniel (1798-) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Fällan Rangalsbo

Johansdotter, Britta Christina (1778-) Ansedel
Jonasdotter, Ingrid Kajsa (1803-1875) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Färda norreg. soldat.

Svensdotter, Maria (1801-1875) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Färda soldat.

Olander Holm Fält, Erik (1742-1819)

Södra Unnaryd (N), Försörjningshemmet

Melander, Justus Anders Vilhelm (1883-1945) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Gatan

Andersdotter, Anna (1812-1857) Ansedel
Andersdotter, Johanna (1810-1810) Ansedel
Andersson, Bengt (1807-1870) Ansedel
Andersson, Per (1804-1810) Ansedel
Andersson, Per (1815-1815) Ansedel
Petersson, Anders (1780-1862) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Grysshult

Klasson Seth, Karl Elias (1822-1839) Ansedel
Seth, Klas Otto (1802-1874)

Södra Unnaryd (N), Hogård

Larsdotter, Sara (1801-1885) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Hult

Andersdotter, Anna (1812-1857) Ansedel
Jonasson, Bengt (1793-1874)
Jonasson, Lars (1790-)

Södra Unnaryd (N), Hyltan

Danielsdotter, Maria (1803-1886) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Hyltan Norra, Björkelund

Samuelsson, Karl Gustav (1794-1877) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Hylteberg

Andersson, Per (1816-1869) Ansedel Ansedel
Göransdotter Stierna, Maria (1639-1712) Ansedel
Jönsdotter Lorensson, Sanna (1842-1926) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Hälghult

Bengtsson Marin, Nils Peter (1813-1880)
Seth, Klas Otto (1802-1874)

Södra Unnaryd (N), Hälghult soldat.

Andersson Björk, Sven (1829-1902)
Larsson Palm, Per (1805-1864)
Seth, Klas Otto (1802-1874)

Södra Unnaryd (N), Hälghult storeg.

Johansson Knös, Per (1752-1827)
Persdotter, Kerstin (1787-1818) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Hälghult storeg. soldat.

Johansson Knös, Per (1752-1827)

Södra Unnaryd (N), Hässlehult

Örn, Svante Bernhard (1870-1948)

Södra Unnaryd (N), Hässlehult soldat.

Petersdotter, Karin (1763-1843) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Hästhult

Andersdotter, Anna (1812-1857) Ansedel
Andersdotter, Maria (1801-1819) Ansedel
Andersson, Bengt (1807-1870) Ansedel
Andersson, Magnus (1820-1831) Ansedel
Andersson, Per (1816-1869) Ansedel Ansedel
Petersson, Anders (1780-1862) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Jutatotpet Järanäs

Larsson, Jonas (1814-1891) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Järanäs

Andersson Abdull, Olof (1786-1851)
Bengtsson Ryd, Johan (1848-1939)
Jönsson Lundström, Johannes (1850-1922)
Nilsdotter, Anna Maria (1865-) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Järanäs, Jutatorpet

Andersdotter, Karin (1786-1820)
Jönsson Lundström, Johannes (1850-1922)

Södra Unnaryd (N), Kalvaberg

Bränning, Johan Peter (1750-1803) Ansedel
Johansdotter, Britta Christina (1778-) Ansedel
Jonasdotter, Ingrid Kajsa (1803-1875) Ansedel
Jönsdotter, Lena (1746-1809) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Karsnäs Norra

Björk, Jöns (1748-1827)
Eriksson Olander, Sven (1768-1834) Ansedel
Jönsson Mild, Nils (1797-1870) Ansedel
Nilsdotter, Karin (1777-1833) Ansedel
Svensson, Anders (1799-1829) Ansedel
Svensson, Nils (1802-) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Karsnäs Norra soldat.

Björk, Jöns (1748-1827)
Jönsdotter, Anna (1781-1840) Ansedel Ansedel
Jönsdotter, Ingegerd (1791-1865) Ansedel
Jönsdotter, Maria (1793-1860) Ansedel
Jönsson Björk, Knut (1785-1849) Ansedel
Jönsson, Knut (1778-) Ansedel
Jönsson, Lars (1788-) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Karsnäs Södra

Knutsson, Per (1789-1858)
Nilsson Kort, Per (1765-1812?)
Persson Lustig, Nils (1794-1871) Ansedel
Svensson Dolk, Johannes (1781-1810) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Karsnäs Södra soldat.

Johansdotter, Anna Sara (1824-1844) Ansedel
Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel
Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Kronhem

Persdotter, Albertina (1857-1915) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), L.Fjällandsnäs

Persdotter Andersson, Maria (1848-1924) Ansedel
Petersson, Ernst Leonard (1890-1927) Ansedel
Petersson, Malkolm (1887-) Ansedel
Petersson, Oskar Algot (1885-1981) Ansedel

Södra Unnaryd (N), L.Fjällnäs

Persson, Noak (1857-1939) Ansedel

Södra Unnaryd (N), L.Åkebo

Johansson, Per Adolf Edvard (1881-1930) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Lida

Lorentsson, Sven Magnus (1840-1902) Ansedel
Persdotter Emanuelsson, Anna Sara (1852-1943) Ansedel Ansedel
Persson, Peter Magnus (1849-1907) Ansedel Ansedel
Petersson, Per Adolf (1878-1879) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Lida, Håkentorp

Andersson, Per (1816-1869) Ansedel Ansedel
Persdotter Emanuelsson, Anna Sara (1852-1943) Ansedel Ansedel
Persdotter Karlsson, Karolina (1859-1939) Ansedel Ansedel
Persdotter, Albertina (1857-1915) Ansedel Ansedel
Persson, Peter Magnus (1849-1907) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Lida, Håkentorp, Lidastugan

Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel
Persdotter Emanuelsson, Anna Sara (1852-1943) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Lilla Fjällandsnäs

Andersson, Peter Johan (1855-1930) Ansedel
Persdotter Andersson, Maria (1848-1924) Ansedel
Petersson, Ernst Leonard (1890-1927) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Mörkebo S.Fjällandsnäs

Larsson Bellman, Anders (1804-1841) Ansedel

Södra Unnaryd (N), N.Hyltan

Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), N.Karsnäs

Nilsdotter, Karin (1777-1833) Ansedel

Södra Unnaryd (N), N.Unnaryd

Jonasdotter, Britta (1763-1815) Ansedel
Lorensson, Hulda Maloine (1874-1875) Ansedel
Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel
Lyckberg Seth, Gustav Lorents (1825-1914) Ansedel
Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel
Seth, Klas Otto (1802-1874)

Södra Unnaryd (N), N.Unnaryd, Lidhem

Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel
Persdotter Emanuelsson, Anna Sara (1852-1943) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), N.Unnaryd, Nyeslätt

Persson, Peter Magnus (1849-1907) Ansedel Ansedel
Petersson, Karl Primus Georg (1890-1906) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Nickelsbo, Stenshult

Andersdotter, Anna (1812-1857) Ansedel
Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel
Lorentsson, Magnus (1854-1854) Ansedel
Lorentsson, Noak (1854-1854) Ansedel
Lorentsson, Sven Magnus (1840-1902) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Norra Unnaryd

Magnusson, Sven (1811-1903)

Södra Unnaryd (N), Norra Vägen 10

Johansson Wester, Anna Josefina Elisabet (1901-1989) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Perstorp

Bengtsdotter, Marta (1779-1844) Ansedel
Petersson, Anders (1780-1862) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Prästg., Fålabron

Andersdotter, Anna (1812-1857) Ansedel
Lorentsdotter, Marta Kristina (1844-1846) Ansedel
Lorentsdotter, Marta Kristina (1846-1846) Ansedel
Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel
Lorentsson, Johannes (1848-1874) Ansedel
Lorentsson, Sven Magnus (1840-1902) Ansedel
Persson, Peter Magnus (1849-1907) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Prästg., Hästhult

Persson, Peter Magnus (1849-1907) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Prästg., Lindeborg

Persson, Peter Magnus (1849-1907) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Rangalsnäs

Magnusdotter, Maria (1805-1806) Ansedel
Magnusson, Per (1808-1810) Ansedel
Persson Ek Viktor, Magnus (1780-1842)
Svensson, Per (1750-1793)

Södra Unnaryd (N), Rangelsbo

Larsdotter, Kerstin (1770-1843)

Södra Unnaryd (N), Realsbo

Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel
Törnsjö, Agda Judit Olivia (1902-1962) Ansedel
Törnsjö, Bror Ture Vilmar (1904-1985) Ansedel
Törnsjö, Sven Magni Manfred (1906-1991) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Realsbo soldat., Sotåsen

Håkansdotter, Maria (1754-1823) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Risa

Månsson Vestberg, Lars (1802-1843) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Rotabo

Bengtsson Ryd, Johan (1848-1939)
Klasson Seth, Adam Otto Apolonius (1827-1847) Ansedel
Larsson Palm, Per (1805-1864)
Lyckberg Seth, Gustav Lorents (1825-1914) Ansedel
Persdotter, Lena (1835-1858) Ansedel
Seth, Klas Otto (1802-1874)

Södra Unnaryd (N), S.Fjällandsnäs

Larsson Fjäll, Lars (1779-1807)

Södra Unnaryd (N), S.Fjällandsnäs rote

Larsson Blomster, Lars (1827-1906)

Södra Unnaryd (N), S.Hyltan

Andersdotter, Anna (1812-1857) Ansedel
Danielsdotter, Ingegerd (1779-1855) Ansedel
Danielsdotter, Maria (1803-1886) Ansedel
Danielsson, Daniel (1798-) Ansedel
Danielsson, Magnus (1800-1801) Ansedel
Danielsson, Nils (1807-1808) Ansedel
Danielsson, Nils (1833-1876) Ansedel
Jönsson, Anders (1825-1826) Ansedel
Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel
Nilsson, Daniel (1728-1789)
Nilsson, David (1858-) Ansedel
Petersson, Anders (1780-1862) Ansedel
Petersson, Daniel (1762-1854) Ansedel
Svensdotter, Marta (1811-1835) Ansedel

Södra Unnaryd (N), S.Karsnäs soldat.

Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), S.Sävsås

Bränning, Johan Peter (1750-1803) Ansedel
Jönsdotter, Lena (1746-1809) Ansedel

Södra Unnaryd (N), S.Sävsås torp

Johansdotter, Britta Christina (1778-) Ansedel

Södra Unnaryd (N), S.Unnaryd

Lorensson Molander, Hulda Kristina (1880-1957) Ansedel
Lorensson, Lars Johan (1878-1959) Ansedel
Lorentsson, Johannes (1848-1874) Ansedel

Södra Unnaryd (N), S.Unnaryd 1:30

Lorensson, Lars Johan (1878-1959) Ansedel

Södra Unnaryd (N), S.Unnaryd 1:85

Lorensson Molander, Hulda Kristina (1880-1957) Ansedel

Södra Unnaryd (N), S.Unnaryd, Bäckanäs

Lorensson, Hulda Maloine (1874-1875) Ansedel
Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel

Södra Unnaryd (N), S:t Almesjö

Johansdotter, Elin Fredrika (1821-1842) Ansedel
Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel
Karlsson, Peter (1817-1885)
Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Sjukstugan

Lorenzdotter Johansson, Kerstin Amanda (1883-1968) Ansedel Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Sjö

Olander Holm Fält, Erik (1742-1819)

Södra Unnaryd (N), Sjö soldat.

Eriksdotter, Karin (1773-) Ansedel
Eriksson Olander, Sven (1768-1834) Ansedel
Olander Holm Fält, Erik (1742-1819)

Södra Unnaryd (N), Skifthult

Andersson Björk, Sven (1829-1902)
Andersson, Per (1816-1869) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Slättåsen

Andersdotter, Maria (1801-1819) Ansedel
Andersson, Bengt (1807-1870) Ansedel
Andersson, Per (1804-1810) Ansedel
Bengtsdotter, Marta (1779-1844) Ansedel
Petersson, Anders (1780-1862) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Smeabygget Rangelsnäs

Lyckberg Seth, Gustav Lorents (1825-1914) Ansedel
Seth Åkerlund, Johanna Katarina (1830-1913) Ansedel
Seth, Klas Otto (1802-1874)

Södra Unnaryd (N), Småöja

Danielsson, Nils (1833-1876) Ansedel
Larsson Palm, Per (1805-1864)
Persdotter Danielsson, Karolina (1837-1912) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Småöja 1:3

Lundström, Jon Algot Teodor (1879-1952) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Småöja soldat.

Johansdotter Stierna, Märta Kristina (1719-1793) Ansedel Ansedel
Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel
Nilsson Kort, Per (1765-1812?)

Södra Unnaryd (N), Småöja torp

Persdotter, Britta (1723-) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Socknen

Andersson, Per (1816-1869) Ansedel Ansedel
Persson, Peter Magnus (1849-1907) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Sotåsen

Håkansdotter, Maria (1754-1823) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Sotåsen Hogård

Bengtsson Ryd, Johan (1848-1939)
Svensdotter, Maria (1841-1905) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Sotåsen Realsbo

Törnsjö, Agda Elisabet (1897-1899) Ansedel

Södra Unnaryd (N), St Almesjö

Bengtsson Ryd, Johan (1848-1939)

Södra Unnaryd (N), St.Almesjö

Jönsson Alm, Peter (1772-1853)
Mårtensson Ågren, Gustav (1723-1799)
Svensdotter, Maria (1841-1905) Ansedel

Södra Unnaryd (N), St.Åkebo, Björket

Lorensson Åberg, Alvida Vilhelmina (1870-1938) Ansedel
Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Stenbron Yås

Melander, Anders Daniel (1860-1917)
Melander, Gustav Adolf (1895-1950) Ansedel
Melander, Oskar Reinhold (1892-1972) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Stengårdshult Brunnsbacka

Svensson Törnsjö, Albertina (1863-1960) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Stenshult Nickelsbo

Örn, Svante Bernhard (1870-1948)

Södra Unnaryd (N), Stora Fjällandsnäs

Persson, Noak (1857-1939) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Sävsås

Wester, Axel Edvard (1894-1949) Ansedel
Wester, Karl Johan Natanael (1906-1959) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Sävsås Söderg.

Lundström, Fritjof Georg (1887-1966) Ansedel
Lundström, Jon Algot Teodor (1879-1952) Ansedel
Lundström, Martin Helmut (1896-1971) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Sävsås Södergård 2:8

Gustavsdotter Lundström, Gustava (1855-1950) Ansedel
Lundström, Fritjof Georg (1887-1966) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Sävsås Södra

Jönsson Lundström, Johannes (1850-1922)

Södra Unnaryd (N), Sävsås, S.Sävsås

Jönsson Lundström, Johannes (1850-1922)

Södra Unnaryd (N), Sävsås, S.Sävsås soldat.

Jönsson Lundström, Johannes (1850-1922)

Södra Unnaryd (N), Tempelborg Getterhult

Nilsson, Olga Magdalena (1909-1991) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Torkelsnäs Tiraholm

Bengtsson Ryd, Johan (1848-1939)
Svensson, Karl Magnus (1859-1941) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Unnaryd Norra

Nilsdotter Persson, Eva Ultima (1862-1945) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Unnaryd Norra 2:29

Lorentsson Persson, Vera (1913-1969) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Unnaryd södra 1:121

Larsson, Karl (1883-1964) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Unnaryds kvarn

Andersson, Per (1816-1869) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Unnebäcksås

Andersson, Per (1816-1869) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Unnegården

Andersson, Hulda Paulina (1905-1985) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Urshult

Johansdotter Wester, Anna Carolina (1864-1940) Ansedel
Svensdotter Eriksson, Maria (1838-1917) Ansedel
Vester, Gunnar Manfred (1897-1981) Ansedel
Wester Johansson, Edit Hildegard (1901-1969) Ansedel
Wester, Erik Adolf (1903-) Ansedel
Wester, Johannes (1850-1939) Ansedel
Wester, Karl Johan Natanael (1906-1959) Ansedel
Wester, Klas Otto Ferdinand (1909-1974) Ansedel
Wester, Oskar Alfred (1887-1919) Ansedel
Wester, Wendla Elisabeth (1911-2003) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Urshult Karlsro

Vester, Gunnar Manfred (1897-1981) Ansedel

Södra Unnaryd (N), V.Boda

Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel

Södra Unnaryd (N), V.Häslehult

Andersson, Bengt (1807-1870) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Vallsnäs

Andersdotter, Anna (1812-1857) Ansedel
Larsson Palm, Per (1805-1864)
Lorentsson, Anders Peter (1842-1929) Ansedel
Lorentsson, Sven Magnus (1840-1902) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Yås

Andersson Hurtig, Erik (1797-1880)
Bengtsson Ryd, Johan (1848-1939)
Blixt, Maria (1831-)
Eriksdotter, Karin (1717-1804)
Eriksson, Anders (1751-1812)
Johansdotter, Anna Matilda (1865-1903) Ansedel
Johansson Wester, Anna Josefina Elisabet (1901-1989) Ansedel
Johansson Wester, Aron (1859-1934) Ansedel
Jonasdotter, Kajsa (1820-1910)
Jönsson, Erik (1720-1787)
Knutsdotter, Britta (1763-1804)
Larsson Ringsten, Knut (1725-1795)
Petersdotter, Matilda (1857-1899) Ansedel
Wester, Johan (1826-1906)
Wester, Per Albert (1897-1951) Ansedel
Wester, Per Allan Mauritz (1933-2016) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Yås 1:14

Johansdotter, Ida (1871-1951) Ansedel
Wester Petersson, Maj Judit Matilda (1934-2013) Ansedel
Wester, Per Albert (1897-1951) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Yås 1:7

Svensson Björk, Per Noak (1858-1949) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Yås soldat.

Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel
Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel
Wester, Per Albert (1897-1951) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Yås, Stenbron

Melander, Anders Daniel (1860-1917)

Södra Unnaryd (N), Åker

Andersdotter, Maria (1812-1890)
Jönsson Lundström, Johannes (1850-1922)
Knutsson, Jöns (1811-1869)

Södra Unnaryd (N), Åker soldat.

Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Åker, Granelund

Davidsson Lindvall, Sakarias (1828-1909) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Åkers soldat.

Johansdotter, Britta Johanna (1818-) Ansedel
Johansdotter, Marta Kristina (1816-1899) Ansedel Ansedel
Lång Rosendal, Johan Peter (1765-1845) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Älganäs

Andersdotter, Britta (1817-1894)
Arvidsdotter, Ingeborg (1791-1823)
Johannesdotter, Sanna (1851-1909) Ansedel
Magnusson, Sven (1811-1903)
Svensdotter, Maria (1750-1827)
Svensson, Lars (1848-1928)

Södra Unnaryd (N), Ö.Boalt

Gudmundsdotter Andersson, Karolina (1850-1924) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Ö.Boda

Johannesdotter Persson, Ida Matilda (1861-1943) Ansedel

Södra Unnaryd (N), Ö.Hässlehult

Örn, Svante Bernhard (1870-1948)

Södra Unnaryd (N), Önne

Johannesdotter Palm, Maria Kristina (1815-1887) Ansedel
Palm, Anders Johan (1842-1902) Ansedel
Persdotter Danielsson, Karolina (1837-1912) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), Önne kvarn

Larsson Palm, Per (1805-1864)

Södra Unnaryd (N), Önnekvarn

Larsson Palm, Per (1805-1864)
Palm Andersson, Eva (1846-1921) Ansedel
Palm, Anders Johan (1842-1902) Ansedel
Palm, Noak (1840-1920) Ansedel
Palm, Oskar (1852-) Ansedel
Persdotter Danielsson, Karolina (1837-1912) Ansedel Ansedel

Södra Unnaryd (N), på Socknen

Andersson Björk, Sven (1829-1902)

Södra Vi (H)

Andersson, Alice Gerda Charlotta (1912-1971) Ansedel
Andersson, Axel Roy Mikael (1910-1989) Ansedel
Andersson, Lilly Astrid Cecilia (1912-1986) Ansedel
Henrikson Andersson, Amanda Mathilda (1874-1946) Ansedel

Södra Vi (H)

Andersson, Axel Adrian (1882-1962) Ansedel

Södra Ving (P)

Lagerblad, August (1834-1877) Ansedel

Södra Ving (P), Hökerum

Jonasdotter Silversvärd, Elisabet (1654-1705) Ansedel

Södra Äskeryd, Långaryd (N)

Forsberg, August (1861-) Ansedel
Forsberg, Göran Emanuel (1858-1933) Ansedel
Forsberg, Magnus Alfred (1855-) Ansedel
Forsberg, Nils Magnus (1852-) Ansedel
Forsberg, Per Anders (1849-1924) Ansedel
Forsberg, Sanna (1840-1921) Ansedel
Johansdotter, Eva Pernilla (1863-) Ansedel
Persson Forsberg, Per (1819-1895) Ansedel

Södra förstaden, Halmstad (N)

Anström, Aron Maurits (1850-1905) Ansedel Ansedel

Söndrum (N), Fammarp

Pålsdotter, Bengta (-1810) Ansedel

Söndrum (N), Heagård 2:1

Sten, Betty Kristina (1895-1969) Ansedel

Söndrum (N), Tackag. Onsjö

Andersson Rask, Lars (1774-1848) Ansedel

Söraby (G), Smedgård Stenvik

Rydeman Svensson, Charlotta Ulrika (1841-1930) Ansedel

Sörebäck Hult, Odensjö (G)

Johannesson Lönn, Sven Magnus (1871-1952)
Svensson, Johannes (1830-1911)

Sörelycke Hult, Odensjö (G)

Jonasson, Per (1811-1850) Ansedel

Sörlundgånger, Själevad (Y)

Svensson, Anders Johan (1854-1918) Ansedel

Sörtorp Råstorp, Kisa (E)

Germundsson, Peter August (1832-) Ansedel
Persson Viss, Germund (1803-)

HEM
Copyright © Rolf Carlsson.
Framställd 2021-05-07 med hjälp av Disgen version 2021.