Soldater med anknytning till Odensjö

Namn Född Antagen Avsked Längd Disgen nr Anmärkning
Johan Nilsson Ahnström 1826 1846 1876 5' 11" 7702 Nr 82 Bergsgård, Annerstad (G)
Johan Anders Svewnsson Alm 1859 1880 1906 8 8½" 5113 Nr 63 Nannarp, Lidhult (G)
Peter Alm 1776 1801 1818 5 7½" 8399 Nr 103 Almesjö, Unnaryd (N) Jönköpings reg.
Olof Andersson         10962 Ryttare vigd i Odensjö 1715.
Olof Andersson Abdul 1786 1812 1826 5' 7" 8505 Nr 67 Bökö, Lidhult (G).
Jon Andersson Annerstedt 1746   1789   5858 Död i Karlskrona.
Daniel Nilsson Batalj 1774 1802 1815 6' 8438 Nr 59 Öxnalt, Lidhult (G).
Jöns Björk 1748 1770 1806 5' 10½" 10406 Nr 107 N.Karsnäs, S.Unnaryd (N).
Anders Larsson Blad 1796 1820 1830 5' 10" 17063 Nr 61 Bassarås, Lidhult (G).
Anders Bokvist 1831 1856 1886 5' 11¼" 17066  
Per Nannesson Bolmgren 1708 1726 1744   10939 Nr 28 Bolmaryd, Nöttja (G).
Jonas Magnusson Blomgren 1787 1805 1849   8523 Trumsl. nr 56 Lidhult (G).
Lars Larsson Blomster 1827 1850 1881   9265 Nr 106 S.Fjällandsnäs, Unnaryd (N)
Johannes Borston 1800 1822 1830 5' 11" 9950 Nr 60 Bassarås, Lidhult (G).
Jon Ingemarsson Bragd 1788 1806 1836 5' 8 3/4" 8573 Nr 62 Bohult, Lidhult (G).
Anders Andersson Brandt 1815 1835 1845 5' 11" 8402 Nr 60 Bassarås, Lidhult (G).
Jöns Brecherberg 1727 1747 1764   6145 Nr 83 Brogård, Annerstad (G).
Jon Nilsson Broman 1686 1709 1733   10443 Nr 83 Brogård, Annerstad (G).
Anders Olofsson Buller 1754 1780 1794 5' 8" 9487 Nr 62 Bohult, Lidhult (G).
Nils Persson Bökman 1698 1717 1728   10944 Nr 67 Bökö, Lidhult (G).
Johan Magnusson Djerf 1791 1811 1830 5' 10" 7394 Nr 29 Balkö, Nöttja (G).
Johannes Svensson Dolk 1781 1802 1810   4197 Nr 100 S.Karsnäs, Unnaryd (N).
Jacob Nilsson Ek 1809 1830 1859   9860 Nr 131 Kullhult, Femsjö (N)
Johan Jonasson Eld 1805 1824 1859 5' 8" 9093 Nr 115 och 117 Kärringe, Angelstad (G).
Föraren Zachris Elgman   1686 1696   23988  
Sergeanten Anders Eriksson 1634       4461 Död i Torarp, Odensjö (G)
Per Johannesson Ferm 1845 1865 1895 6' 4054 Nr 95 Fårtorp, Annerstad (G).
Lars Larsson Fjäll 1779 1801 1807 5' 8½" 10347 Nr 106 S.Fjällandsnäs, Unnaryd (N).
Nils Jonasson Frej 1844 1870 1900 5' 8" 4824 Nr 29 Balkö, Nöttja (G).
Eric Persson Fäldt 1742 1777 1788 5' 9" 10397 Nr 59 Öxnalt, Lidhult (G).
Germund Svensson Feldt 1775 1801 1836 5' 11" 8581 Nr 58 Öxnalt, Lidhult (G).
Peter Gustavsson Gers 1836 1862 ca 1874   3171 Båtsman 129
Henrik Svensson Glad 1816 1838 1869 6' 17096 Nr 40 Groeryd, Torpa (G).
Jonas Eriksson Glaf 1792 1810 1845   9731 Nr 45 Glamshult, Vrå (G).
Gabriel Gudmundsson 1678       3716  
Gunne Gunstig 1789 1808 1849 5' 11" 9906 Kärragård, Angelstad (G).
Kristian Hellborg         17025  
Erik Andersson Hurtig 1797 1818 1850   4226 Nr 105 Fägerhult, Unnaryd (N).
Sven Carlsson Hurtig 1710 1729 1757   10449 Nr 57 Lidhult, Lidhult (G).
Sven Eriksson Kant 1750       3198 Trol. Nr 75 Loshult 1789.
Jon Karlsson   1688     10880 Nr 35 Mäseboda, Torpa (G). Vigd 1711 i Odensjö.
Sven Jacobsson Katt 1630       10716 Ryttare.
Anders Andersson Kil 1765       10390 Båtsman.
Anders Andersson Kihl 1801       7835 Båtsman.
Jonas Jönsson Klöver 1764 1790 1794 5' 11" 9622 Nr 57 Lidhult, Lidhult (G).
Måns Knutsson         10936 Vigd 1714 i Odensjö
Per Johansson Knös 1752 1780 1788 5' 8" 9619 Nr 93 Hälghult, Unnaryd (N).
Per Nilsson Kort 1765 1791 1800   10484 Nr 85 Vingården, Jälluntofta (N).
Johan Persson Kringelman 1710 1729 1761   11219 Nr 61 Bassarås, Lidhult (G).
Anders Johansson Kusk 1775 1797 1817 5' 8" 9945 Nr 84 Viggåsa, Annerstad (G).
Löjtnant Carl R Ladau 1769       26315 Bodde i Ånäs, Odensjö (G).
Bengt Isaksson Lager 1800   1826   8933 Nr 129 Hallaböke, Femsjö (N).
Sven Abrahamsson Lidell 1820 1842 1879 5' 11½" 4963 Nr 52 Ormhult, Vrå (G). Kallades Ormberg en tid.
Elias Lilja 1794 1813 1820 5' 6" 10187 Sjöartillerist Nr 31 Pjätteryd (G), som halshöggs 1820, efter att ha mördat sin hustru.
Knut Svensson Lindberg 1741 1766 1788 5' 8" 9903 Nr 56 Lidhult Lidhult (G).
Magnus Andersson Lindström 1797       10392 Båtsman i Breared (N) 1835.
Anders Gustaf Svensson Ling 1854 1877     13524 Nr 126 Näglinge Skattegård, Angelstad (G).
Johannes Jönsson Lundström 1850 1875   5' 8½ 8427 Nr 114 Södra Sävsås, Unnaryd (N).
Sven Magnus Johannesson Lönn 1871       4780  
Anders Melander 1860       6936 Nr 97 Bohult, Unnaryd (N).
Nils Mild 1797 1816 1822 5' 8" 6817 Nr 54 Mäste, Vrå (G).
Gudmund Månsson Nero 1794 1813 1849 6' 3" 4308 Nr 22 Extorp, Nöttja (G).
Carl Eliasson Nero 1802 1823   5' 10½" 9768 Nr 18 Femlingehult, Virestad (G).
Salomon Månsson Nyman 1835 1859 1885 5' 11" 3290 Nr 69 Priseboda Lidhult (G).
Magnus Jonasson Oden 1825       4390 Nr 91 grenadjär Hölminge, Annerstad (G).
Johannes Jönsson Odin 1772       9045 Förstärkningskarl.
Sven Eriksson Olander 1768       9216  
Johan Peter Jonasson Opping 1794       9027 Var extra roteringsbåtsman.
Hans Christoffer Orre 1771 1788 1822   10368 Nr 52 Ormhult Vrå (G).
Gudmund Jonasson Pil 1801 1822 1849 5' 9" 9466 Nr 54 Mäste, Vrå (G).
Lars Ramberg 1681       10554 Korpral
Peter Roji 1813 1834 1865 6' 1½" 8409 Nr 42 Kränkeboda, Vrå (G).
Måns Andersson Rosendal 1697 1718 1742   10990 Nr 47 Slättevrå, Vrå (G).
Kapten Nils Roupé 1733       10806 Bodde i Ånäs, Odensjö (G).
Johan Bengtsson Ryd 1848       7021 Nr 112 N.Västbo kompani.
Sven Rydin 1796   1847   8332 Bodde i Moanäs, Odensjö (G).
Hans Nilsson Sax 1798 1818 1822   9049 Nr 68 Saxnäs, Lidhult (G).
Johan David Schön 1769 1790 1836 5' 11" 9082 Nr 65 Svenshult, Lidhult (G).
Karl Johan Davidsson Schön 1817       9084 Född på Björköns torp.
Klaes Otto Seth 1802 1831 1855 6' 1" 2976 Nr 64 Bavraböke, Lidhult (G). Tidigare Rustmästare.
Anders Johan Svensson Sköld 1828 1852 1871 6' 1" 8918 Nr 34 Skärvö, Torpa (G).
Jonas Gustav Slätt 1829 1850 1880 5' 11½" 7670 Nr 47 Slättevrå, Vrå (G).
Axel Jonasson Sten 1861 1883   5' 7½" 5150 Vid vigseln från Kränkeboda, Vrå (G).
Lars Peter Karlsson Svensk 1866 1889     5965 Nr 65 Svenshult, Lidhult (G).
Sven Svensson         10827 Vid vigseln 1703 ryttare från Torpa (G).
Bengt Nilsson Säv 1780   1809   9490 Soldat Annerstad (G), död på Åland under 1809 års fälttåg.
Per Nilsson Thelin 1725 1747 1764   11193 Nr 88 Marsjö, Annerstad (G).
Sven Andersson Thor 1802 1827 1852 5' 11" 8915 Nr 43 Norrtorpa, Torpa (G).
Johannes Andersson Trogen 1792 1810     8853 Nr 64 Bavraböke, Lidhult (G). Mördad i Vrå 1826.
Jonas Peter Törn 1797       10328 Kringresande stensprängare.
Alexander Christofersson Wiberg 1718 1747 1778   9541 Nr 84 Viggåsa, Annerstad (G).
Per Andersson Winberg         9601 Vigd 1741 i Odensjö.
Börje Vesterberg 1736 1755     10504  
Jonas Vetterberg         11200  
Ingmar Olofsson Yster 1746 1777 1789 5' 9" 10436 Nr 60 Bassarås, Lidhult (G).
Gustav Mårtensson Ågren 1723 1743     10163  
Svante Bernhard Örn 1870       6853  

Disgen nr är det nummer som jag använder i släktforskningsprogrammet DISGEN


Första sidan
Copyright © Rolf Carlsson.
Reviderad: 2016-04-29.